Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - widzisz, reaguj

Data publikacji 01.07.2021

Widzisz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś się dowiedzieć o tym, czy w twojej okolicy jest bezpiecznie? I Ty możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i informuj nas o nich, wykorzystując bezpłatną aplikację jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). PRZYPOMINAMY, że o występujących zagrożeniach możesz powiadomić anonimowo Policję przy pomocy mapy. Każdy obywatel ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa w miejscu swojego zamieszkania.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce prawie 5 lat. Narzędzie sprawdza się jako komunikator pomiędzy społeczeństwem a Policją. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa, jak i oczekiwanych sposobów ich eliminowania.


Ponadto, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wykorzystuje informacje uzyskane na podstawie własnych ustaleń, czyli m.in. poprzez wykorzystanie statystyk policyjnych, informacji uzyskanych od podmiotów poza policyjnych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej.
Analizując funkcjonowanie KMZB na terenie  garnizonu zachodniopomorskiego wynika, iż mieszkańcy chętnie z niej korzystają nanosząc na mapę nowo występujące zagrożenia, które następnie są  weryfikowane przez funkcjonariuszy Policji. To właśnie m.in. policjanci służby prewencyjnej (dzielnicowi, policjanci komórek patrolowo-interwencyjnych ,ruchu drogowego), którzy na co dzień mają najczęstszy kontakt z ludźmi, kształtują poczucie bezpieczeństwa i społeczną ocenę działań Policji.


To właśnie ich reakcja na zgłoszone zagrożenie skutkuje wzajemnym zaufaniem, ukazując jednocześnie społeczeństwu zainteresowanie jego problemami. Ponadto, za pośrednictwem KMZB oprócz ujawnianych wykroczeń, możemy również zgłaszać zauważone przez nas zagrożenia mające znamiona przestępstwa. Wówczas to, do weryfikacji przedmiotowego zagrożenia angażowani są policjanci pionu kryminalnego, którzy sprawdzają naniesione zagrożenia, np. z kategorii używanie środków odurzających, a następnie podejmują odpowiednie działania w celu całkowitego wyeliminowania tego typu przestępczych zachowań.


Od początku funkcjonowania KMZB na terenie województwa zachodniopomorskiego  odnotowaliśmy ponad 60. 479 zgłoszeń. Do najczęściej zaznaczanych zagrożeń przez mieszkańców naszego regionu to: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz niewłaściwa infrastruktura drogowa. Niemniej jednak, odnotowujemy również inne zagrożenia, które można wybrać z dostępnych kategorii zgłoszeń. Każde zgłoszenie jest poddawane weryfikacji przez policjantów, a kiedy zostaje potwierdzone funkcjonariusze podejmują odpowiednie czynności celem pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej.
Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Bardzo cieszy nas fakt, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest co raz bardziej popularna i że mieszkańcy naszego województwa wielokrotnie z niej korzystają.


Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a naniesienie zagrożenia jest proste i intuicyjne. Dlatego zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera wpisując adres strony internetowej:https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

kom. Anna Gembala

Powrót na górę strony