Aktualności

Debata społeczna z działkowcami

Data publikacji 11.08.2015

"Dbamy wspólnie o bezpieczeństwo na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych" to tytuł debaty społecznej, która odbyła się w dniu 10 sierpnia 2015 roku w sali Polskiego Związku Działkowców ROD "Pogodny" przy ul. Derdowskiego w Szczecinie. Organizatorem debaty był Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

  • Debata społeczna z działkowcami
    Debata społeczna z działkowcami
  • Debata społeczna z działkowcami
    Debata społeczna z działkowcami
  • Debata społeczna z działkowcami
    Debata społeczna z działkowcami
  • Debata społeczna z działkowcami
    Debata społeczna z działkowcami
  • Debata społeczna z działkowcami
    Debata społeczna z działkowcami

Organizatorem debaty był Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. Celem debaty było promowanie ekologicznych i bezpiecznych zachowań na terenie rodzinnych ogrodów działkowych oraz wypracowanie wspólnych działań zmierzających do ograniczenia negatywnych zjawisk, z którymi borykają się właściciele działek.


W debacie wzięli udział przedstawiciele: Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie, zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych woj. zachodnio-pomorskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Straży Miejskiej w Szczecinie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

  Dyskusja działkowców z przedstawicielami wymienionych instytucji dotyczyła wielu aspektów związanych z bezpieczeństwem na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w całym województwie. Poruszono m.in. tematy związane ze znakowaniem przedmiotów, jak nie dać się "oszukać metodą "na wnuczka" i jak uniknąć kradzieży podczas prac ogrodniczych.

Szczególnie skupiono się na znakowaniu przedmiotów służących do pracy w ogrodzie. Na pytania czy znakowanie jest bezpłatne i gdzie można zgłosić się w tej sprawie - odpowiadał Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie. Uczestniczy dowiedzieli się, że grawerowanie przedmiotów z wpisem nadanego numeru do policyjnej bazy "Engrawer" jest wykonywane bezpłatne w każdej komendzie miejskiej/powiatowej Policji lub komisariacie.


Uczestnicy kierowali także pytania do Naczelnika Oddziału Północ Straży Miejskiej w Szczecinie w sprawie palenia gałęzi lub liści na terenie działek. Przedstawiciel straży oznajmił, że obowiązuje zakaz spalania gałęzi poza urządzeniami do tego przeznaczonymi i nie ma tym względzie żadnych ulg.

W ramach spotkania dyskutowano także o osobach starszych, bezdomnych i rodzinach z dziećmi zamieszkujących tereny ogrodów działkowych. Pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zaapelował, aby zgłaszać niepokojące sygnały, które mogłyby zainteresować pracowników tej instytucji.

Nie obyło się także bez dyskusji w sprawie współpracy zarządów ROD z lokalną Policją. Część osób chwaliła Policję za sprawną i bieżącą współpracę i patrolowanie wspomnianych terenów, druga część wyraziła swoje niezadowolenie ze zbyt rzadkich patroli Policji w danej okolicy.


Debatę społeczną podsumował Prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie, który jednoznacznie podkreślił, że o odpowiednie zabezpieczenia swoich altan i sprzętu w nich pozostawionego zadbać powinni sami działkowcy, a z Policją - na podstawie sporządzonej przez zarząd ROD analizy zdarzeń - powinna prężnie współpracować Komisja Bezpieczeństwa ROD.

Powrót na górę strony