Aktualności

Wprowadzali fałszywe banknoty do obiegu

Data publikacji 15.10.2021

Policjanci z Choszczna zatrzymali dwóch nieletnich, którzy wprowadzili w obieg podrobione banknoty o nominałach 50 oraz 100 złotowym. Zabezpieczyli również sprzęt komputerowy oraz drukarkę jednego z nich. Trwa postępowanie, a następnie sprawa zostanie przekazana do sądu rodzinnego, gdzie zapadnie decyzja jakie konsekwencje poniosą sprawcy.

Ekspedientka jednego z choszczeńskich sklepów powiadomiła Policję, że nastoletni chłopak próbował zapłacić za zakupiony towar fałszywym banknotem. Na pierwszy rzut oka nie budził on wątpliwości. Jednak doświadczenie sprzedawczyni pozwoliło na stwierdzenie, że jest on wydrukowany na papierze o innej fakturze niż prawdziwe banknoty. Kiedy nastolatek zauważał, że ekspedienta zorientowała się, że banknot jest fałszywy natychmiast wybieg ze sklepu i oddalił się w nieznanym kierunku.

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, m.in. zabezpieczyli podrobiony banknot. Już następnego dnia, ustalili i zatrzymali dwóch nastolatków, związanych ze zdarzeniem. Podczas wykonywanych czynności z obaj przyznali, że na przełomie dwóch miesięcy skanowali, drukowali, a następnie płacili ,,podrobionymi” banknotami w sklepach na terenie Choszczna.

Funkcjonariusze w mieszkaniu jednego z nastolatków zabezpieczyli drukarkę, laptopa, oraz kartki z kserokopią pieniędzy o nominale 100 zł. Obecnie trwa postępowanie, po jego zakończeniu sprawa zostanie przekazana do sądu dla nieletnich. W przypadku osoby dorosłej tego typu przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.


 

MK/opr. ZP/MR


 

Powrót na górę strony