Aktualności

Nauka na rzecz bezpieczeństwa – kolejny etap projektu pn. „Monitoring akwenów na terenie Pomorza zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego”

Data publikacji 06.12.2021

6 grudnia br. Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie wspólnie z Akademią Morską w Szczecinie rozpoczęły dwudniowe warsztaty dla mundurowych pn. „Fotogrametria i teledetekcja w służbie w Policji”. To kolejny etap projektu „Monitoring akwenów na terenie Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego”, który jest realizowany w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska i dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Tuż przed rozpoczęciem warsztatów spotkaliśmy się z dziennikarzami przy nabrzeżu Wałów Chrobrego, gdzie cumuje statek NAWIGATOR XXI Akademii Morskiej i dokąd dołączyła policyjna łódź, kupiona w ramach wspomnianego projektu. Insp. Ryszard Gan - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie i dr inż. Grzegorz Stępień – Prorektor ds. Kształcenia Akademii Morskiej w Szczecinie przybliżyli założenia całego projektu oraz szczegóły dotyczące planowanych warsztatów z udziałem ekspertów z Akademii.

Są one przeznaczone nie tylko dla policjantów, lecz także dla funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, inspektorów z Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz ratowników Szczecińskiego WOPR. Uczestnicy wezmą udział w modułach wykładowych i laboratoryjnych, między innymi dotyczących monitoringu środowiska wodnego, pozycjonowania z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych oraz opracowywania danych hydrograficznych. Tak specjalistyczna wiedza pozwoli na skuteczniejsze działanie mundurowych pełniących służbę na wodach w regionie.

Po briefingu można było wejść na pokład statku Nawigator XXI oraz zobaczyć z bliska nowoczesną policyjną łódź.

Projekt to działania ukierunkowane na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wykrywania przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu, a przede wszystkim wypracowanie wspólnej metodyki pracy. Ambicją organizatorów jest sformułowanie wniosków, które będą stanowiły impuls do zmiany bądź stworzenia stosownych uregulowań do dalszej współpracy pomiędzy instytucjami, w kompetencji których należy szeroko rozumiana ochrona środowiska. W ramach projektu została już zakupiona nowoczesna łódź patrolowa, wyposażona w nawigację, sonary i radar oraz pojazd terenowy marki Isuzu D-max wraz z przyczepą podłodziową. Ten nowoczesny sprzęt otrzymała Komenda Miejska Policji w Szczecinie.

Woda i żyjące w niej gatunki zwierząt i roślin nie znają granic, dlatego celem ochrony środowiska wodnego delty Odry i Zalewu Szczecińskiego konieczna jest współpraca podmiotów odpowiedzialnych za wykrywanie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku naturalnemu i bioróżnorodności po obu stronach granicy, tj. Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Urzędu Policji Ochrony Wody Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Realizacja projektu wspierana będzie przez partnera stowarzyszonego – Akademię Morską w Szczecinie, która jako jednostka naukowa prowadzi badania nad nowymi metodami pomiarowymi na akwenach z wykorzystaniem fotogrametrii i teledetekcji, dzięki czemu uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w wiedzę i narzędzia podnoszące skuteczność prowadzonych działań prewencyjnych i interwencyjnych.

więcej o wcześniejszych etapach tego projektu znajdziesz TUTAJ

 

podinsp. Alicja Śledziona, Rzecznik prasowy KWP w Szczecinie

 

  • insp. Ryszard Gan podczas briefingu
  • dr inż. Grzegorz Stępień podczas briefingu
  • uczestnicy breifingu na nabrzeżu Odry
  • policyjna łódź
  • policyjny radiowóz przy statku Nawigator XXI
  • funkcjonariusze zwiedzają statek
  • policjanci zwiedzają statek
  • zwiedzający statek Nawigator
  • policyjna łódź przy nabrzeżu
Powrót na górę strony