Aktualności

Wideokonferencja podsumowująca projekt pn. „Ekologicznie się opłaca”

Data publikacji 17.12.2021

17 grudnia 2021 r. odbyła się wideokonferencja podsumowująca projekt pn. „EKOLOGICZNIE SIĘ OPŁACA”, zrealizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie, dofinansowany ze środków budżetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Udział w spotkaniu on-line wzięli policjanci ze wszystkich jednostek organizacyjnych Policji zachodniopomorskiej oraz funkcjonariusze straży miejskich i gminnych naszego województwa.
Założeniem projektu była realizacja kampanii edukacyjno-prewencyjnej adresowanej do zachodniopomorskich policjantów, pracowników Policji, a także mieszkańców województwa zachodniopomorskiego i turystów odwiedzających nasze nadmorskie wybrzeże. Kampania, treścią swojego przekazu, miała na celu przedstawienie zasad ekologicznego trybu życia, a także zagrożeń, wynikających z zaniedbania i zanieczyszczenia przyrody. Treść kampanii ukierunkowaliśmy na zaznajomienie ze stanem prawnym w obszarze ochrony przyrody, z czynnikami powodującymi degradację środowiska i konsekwencjami prawnymi związanymi z odpowiedzialnością za popełnione wykroczenia lub przestępstwa przeciwko środowisku.  

 
Jako główny produkt kampanii został opracowany informator w formie taryfikatora. Taryfikator stanowi bazę wiedzy z obszaru czynów przeciwko środowisku naturalnemu,które zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowią naruszenie prawa i są usankcjonowane karnie. Jednocześnie w ramach kampanii promowaliśmy i zachęcaliśmy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako narzędzia stworzonego dla społeczeństwa, w celu rzetelnego zidentyfikowania zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego. Platforma wymiany informacji daje obywatelowi możliwość zaangażowania się z troskę o środowisko i przedstawia kategorie wyboru do zaznaczenia: „Dzikie wysypiska śmieci”, „Wypalanie traw”, „Poruszanie się po terenach leśnych quadami”, „Nielegalna wycinka drzew”.


W ramach projektu zrealizowane zostały dwa webinaria z zakresu edukacji ekologicznej adresowane do zachodniopomorskich policjantów, pracowników Policji oraz funkcjonariuszy staży miejskich i gminnych naszego województwa i innych służb mundurowych, w których wzięło udział 91 osób. Kolejnym elementem projektu była kampania informacyjna adresowana do policjantów i pracowników Policji, a także mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, w ramach której wydano przede wszystkim  dwa tysiące taryfikatorów, pięćset plakatów, a także opaski odblaskowe i ekologiczne torby z elementem odblaskowym. Na stronie internetowej Policji zachodniopomorskiej funkcjonuje również dedykowana „zakładka” (podstrona), na której publikowane są materiały dotyczące działań podejmowanych w ramach projektu. Zorganizowany został również konkurs plastyczny z zakresu ekologii dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego województwa, zakończony wystawą prac laureatów.


Podsumowaniem wszystkich działań była dzisiejsza wideokonferencja na temat zakresu kompetencji i możliwości służb mundurowych w zakresie działań proekologicznych.

WKS KWP SZCZECIN

  • NACZELNIK  WKS KWP W SZCZECINIE
  • ZAGADNIENIA KONFERENCJI
  • ml. insp. Grzegorz Sudakow
Powrót na górę strony