Trwa cykl szkoleń "Zagrożenia i bezpieczeństwo małoletnich w cyberprzestrzeni" - wykłady dla policjantów zajmujących się profilaktyką
W poniedziałek 11 kwietnia 2022 r. rozpoczął się pierwszy cykl spotkań dla policjantów pionu prewencji o istniejących zagrożeniach i bezpieczeństwie małoletnich w cyberprzestrzeni. Młodzi bezpieczni na "cyfrowym placu zabaw" - to projekt współfinansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pn. " POWER ON - podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw". Równolegle szkolenia dla osób zajmujących się w Policji zachodniopomorskiej profilaktyką oraz edukacją w obszarze bezpieczeństwa jak i doposażenie uczestników szkoleń w materiały informacyjno-edukacyjne, niezbędne są do wspierania ich pracy profilaktycznej na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom w Internecie.
W pierwszym etapie szkoleni są policjanci zajmujący się profilaktyką ,gdyż to oni jako pierwsi mają kontakt z najmłodszymi, którym przekazują wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w różnych sferach życia ,w tym też w cyberprzestrzeni.
Mundurowi poszerzyli swoją wiedzę o współczesnych zagrożeniach w cyberprzestrzeń. Zagadnienie to omówił Naczelnik Wydziału do Walki z cyberprzestępczością KWP w Szczecinie - mł. insp. Arkadiusz Kozak.
Podinsp Renata Miecznikowska z KWP w Szczecinie - w swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na zjawiska phishingu, spoofingu, stalkingu oraz zagrożeniach młodego pokolenia takich jak grooming, hejt, pedofillia czy też manipulacji internetowej.
Istotne było także omówienie działania komunikatorów internetowych i sposobów wykorzystania internetu i mediów we kontekście promowania bezpieczeństwa.
Przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie przedstawili jak ciekawie mówić o internecie i wirtualnych zagrożeniach wśród dzieci i młodzieży. Jest to szczególnie istotne dla policjantów, którzy na co dzień pracują z małoletnimi.
W efekcie realizacji tego szkolenia jego uczestnicy, tj. funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką przeprowadzą szkolenia dla dzieci i młodzieży z wybranych szkół. Celem tego poddziałania jest zatem upowszechnienie wiedzy wśród dzieci i młodzieży w zakresie różnych zagrożeń, ze wskazaniem sposobów ich unikania oraz ukierunkowanie na wykorzystanie przewidzianych prawem środków zaradczych, w tym postępowania przy zgłaszaniu przestępstwa.
Przypomnijmy, szkolenie to realizowane jest w ramach projektu Zachodniopomorskiej Policji pn. Młodzi bezpieczni na "cyfrowym placu zabaw", będącego częścią projektu współfinansowanego z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pn. " POWER ON - podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw".
Kolejny cykl szkoleń odbędzie się pod koniec miesiąca. Tym razem odbiorcami będą dzielnicowi z województwa zachodniopomorskiego.
Wydział Prewencji KWP w Szczecinie/kom. Anna Gembala