Aktualności

Podziękowania za ocalenie cennego zabytku

Data publikacji 10.06.2022

Na dzisiejszej konferencji Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu kom. dr Marek Łuczak, policjant ds. zabytków z KWP w Szczecinie, otrzymał podziękowania od dyrektora za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji ratowania zabytku - jednej z trzech istniejących na świecie podstaw działa fortecznego 7,5 KwK 51 L/24.

Akcję tą prowadzono w końcu maja tego roku. Policjant otrzymał jedynie informację, że przy jednym z remontowanych mostów w Szczecinie znajduje się podstawa zabytkowego działa, która wywożona jest na złom.
Kom. dr Marek Łuczak  wraz z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie natychmiast udali się na poszukiwania obiektu. Sprawdzili mosty w Podjuchach, Łasztowni, Międzyodrzu i Pomorzanach.
Dopiero podczas kontroli drugiego - zwodzonego mostu kolejowego w Podjuchach, pracownicy firmy prowadzącej remont potwierdzili istnienie takiego obiektu, który został znaleziony w ziemi na początku maja a następnie usunięty z placu budowy, na plac transportowy firmy.
Obiekt ten zakwalifikowano jako złom.

Obiekt tego samego dnia został zabezpieczony przez pracowników Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i firmę wykonującą prace budowlane. Podziękowanie otrzymali także wszyscy, którzy przyczynili się do uratowania zabytku, który trafi na ekspozycję muzeum.

 

kom. dr Marek Łuczak

Film PODZIEKOWANIA.mp4

Pobierz plik PODZIEKOWANIA.mp4 (format mp4 - rozmiar 7.36 MB)

Powrót na górę strony