Aktualności

Uwaga! woda to żywioł! - apel o rozwagę nad wodą

Data publikacji 13.06.2022

Piękna pogoda i letnie temperatury sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Nie zapominajmy jednak o rozwadze i rozsądku. Sezon wakacyjny dopiero przed nami, a woda już zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w miniony weekend utonęły w naszym województwie dwie osoby. Dlatego też zachodniopomorscy policjanci nie ustają w nagłaśnianiu problematyki bezpiecznego spędzania czasu nad wodą.

Każdego roku w całej Polsce odnotowujemy utonięcia. W 2021 r. w naszym województwie były 33 takie zdarzenia. W okresie letnim, od czerwca do końca sierpnia 2021 r., w akwenach życie straciło 10 osób. Od początku tego roku w naszym regionie utonęło 8 osób, od początku czerwca mamy już 3 takie przypadki.

Tylko w minioną niedzielę utonęło dwóch mężczyzn. Pierwszy z przypadków miał miejsce po godz. 15:00 w powiecie myśliborskim. Na niestrzeżonej plaży  41 – latek, który wcześniej ze znajomymi spożywał alkohol wszedł do wody, aby popływać. Niestety zniknął pod taflą wody. Akcja poszukiwawczo – ratunkowa zakończyła się wyłowieniem ciała mężczyzny.


Do drugiego z tragicznych finałów kąpieli doszło w Szczecinie na kąpielisku przy jeziorze Głębokim. Po godz. 16:30 przebywający na plaży  33 – latek wskoczył do wody za pomostu i nie wypłynął. Poszukiwania zakończyły się wyłowieniem jego ciała.
W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym brakiem wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich.


Pamiętaj !!!!
    • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
    • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
    • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
    • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.
    • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
    • Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.
    • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
    • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
    • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
    • Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki            ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.
    • pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku mamy przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.
    • Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie

 

 

Powrót na górę strony