Aktualności

„TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO” 2022 w województwie zachodniopomorskim

Data publikacji 21.10.2022

Policja zachodniopomorska rozpoczęła kolejną kampanię na rzecz dobrych świateł pn. „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”, która będzie trwała do 15 grudnia 2022 r. W ramach akcji w dniach 22.10, 5.11, 19.11, i 3.12 br., będzie można bezpłatnie sprawdzić oświetlenie zewnętrzne naszego samochodu na stacjach diagnostycznych, które wyraziły chęć udziału w akcji.

Dziś, w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów mieszczącej się przy ul. Klonowica 14 w Szczecinie odbył się briefing poświęcony inauguracji kampanii w województwie zachodniopomorskim. W spotkaniu uczestniczyli specjaliści z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów i policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie.
Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na występujące  zagrożenia w okresie jesienno – zimowym związane z poruszaniem się po drogach pojazdem z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem oraz promowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacji pieszy a kierowca. Policjanci ruchu drogowego będą zdecydowanie reagowali na przypadki poruszania bez włączonych wymaganych świateł lub jazdy  z  nieprawidłowym oświetleniem.
Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pojazdu pozwalają kierowcy odpowiednio wcześnie dostrzec pieszego, a także inną przeszkodę znajdującą się na drodze. Jeśli oświetlenie pojazdu jest niesprawne albo uszkodzone wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne światła mają znaczących wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych. Niesprawne światła mogą oślepiać innych kierowców a niedostateczne doświetlenie pobocza nie pozwoli nam na dostrzeżenie pieszego co może prowadzić do sytuacji kryzysowej na drodze w tym wypadku drogowego.
Dodatkowym ułatwieniem będzie możliwość skorzystania z aplikacji Yanosik, dzięki której na podstawie swojej lokalizacji kierowcy zostaną doprowadzeni do najbliższej stacji kontroli pojazdów biorącej udział w przedsięwzięciu.
Policyjne statystyki pokazują wyraźnie, że w okresie październik – grudzień 2021 roku na terenie naszego województwa doszło do 238 wypadków drogowych w których 26 osób zginęło, a 261 osób zostało rannych (aż 52% tych wypadków drogowych miało miejsce w porze nocnej).

Dużą część tych zdarzeń drogowych stanowiły wypadki drogowe z udziałem pieszych tj. 75 wypadków, 6 osób zginęło i 71 osób  zostało rannych.
Ponadto w tym czasie zachodniopomorscy ujawnili 94 przypadki kierowania pojazdem bez włączonych wymaganych świateł i 234 przypadki niesprawnych technicznie świateł.


Wykaz stacji diagnostycznych biorących udział w akcji „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” jest dostępny na stronach internetowych wszystkich jednostek Policji naszego województwa oraz na stonie KWP w Szczecinie pod komunikatem -w wersji PDF.

kom. Mateusz Mićko WRD KWP w Szczecinie

Poniżej komunikaty z jednostek podległych garnioznowi zachodniopomorskirmu dot. kampanii:

  • kom. Mateusz Mićko z WRD KWP w Szczecinie
  • kom. Mateusz Mićko z WRD KWP w Szczecinie
  • plakat kampanii
  • wykaz punktów kontroli pojazdów biorących udział w kampanii w woj. zachodniopomorskim
  • Pan Artur Machałowski diagnosta z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów
  • Pan Artur Machałowski diagnosta z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów
  • Pan Artur Machałowski diagnosta z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów
  • Pan Artur Machałowski diagnosta z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów

Pliki do pobrania

  • 67.79 KB
Powrót na górę strony