Aktualności

Zmienne warunki na drodze – kierowco, pieszy uważaj!

Data publikacji 19.11.2022

Zachodniopomorscy policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Pomimo, że mamy jeszcze listopad, dziś za oknem typowo zimowa aura. Opady śniegu nie ułatwiają jazdy kierowcom. Pogarszające się warunki jazdy, znacznie wydłużając drogę hamowania, co w konsekwencji prowadzić może do kolizji i wypadków drogowych. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina.

Pierwsze opady śniegu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. W takich warunkach, kiedy śliska nawierzchnia drogi wydłuża drogę hamowania, nietrudno o kolizje.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, aby w ten okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu, śniegu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

Każdy pojazd który, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących i innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z  innych zabrudzeń muszą być szyby, a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie zimowym są piesi. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nośmy je na sobie, nie chowajmy odblasków w biurkach, szafkach czy też torebkach.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do celu podróży.

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie / IK

Powrót na górę strony