Aktualności

Bezpiecznie na drogach – działania nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu

Data publikacji 23.11.2022

Wczoraj przez całą dobę zachodniopomorscy policjanci prowadzili wojewódzkie działania pn. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w obszarze skrzyżowań dróg oraz egzekwowanie stosowania się przez kierujących do znaków pionowych A-7 "ustąp pierwszeństwa" i B-20 "STOP" oraz zachowań dotyczących włączania się do ruchu a także zachowań użytkowników drogi na skrzyżowaniu.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu jest jedną z główną przyczyn powstawania zdarzeń drogowych na drogach województwa zachodniopomorskiego. W ciągu 10 miesięcy 2022 roku, odnotowano 181 wypadków, w których 8 osób poniosło śmierć, a 198 zostało rannych. W porównaniu do roku ubiegłego nastąpił spadek liczby wypadków o 11, tj. 5,7%, spadek liczby zabitych o 3, tj. 27,3 % i spadek liczby rannych o 18, tj. 8,3 %.
W trakcie działań, ujawniono, aż 393 kierujących, którzy nie zatrzymali się zgodnie ze znakiem B-20 „ STOP” oraz 49 kierujących, którzy nie zastosowali się do znaku pionowego A-7 „ustąp pierwszeństwa”.
Natomiast jeśli chodzi o pozostałe wykroczenia dotyczące włączenia się do ruchu i ustąpienia pierwszeństwa to takich czynów było 72.
Pamiętajmy, że następstwem nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu najczęściej jest zderzenie boczne, a te elementy konstrukcyjne nadwozia pojazdu nie zapewniają w sposób optymalny bezpieczeństwa pasażerów znajdujących się w pojeździe podczas zderzenia.


Apelujemy do kierowców o rozwagę i ostrożność  na drodze oraz przestrzeganie przepisów.

mł.asp. Katarzyna Jędruch WRD KWP w Szczecinie  

 


 


 


 


 


 


 


 


 

Powrót na górę strony