Aktualności

„Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych”- konferencja podsumowująca projekt INTERREG VA

Data publikacji 28.11.2022

W dniach 23-24 listopada 2022 r, w Świnoujściu odbyła się konferencja zamykająca długoterminowy projekt pod nazwą : „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych”.

Projekt realizowany był  w ramach Programu Współpracy INTERREG VA  Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska i dofinansowany przez Unię Europejską ze środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W spotkaniu wzięli udział partnerzy programu z Niemiec. Gościliśmy  m.in. Prokuratora Remigiusza Dobrowolskiego – Prokuratora Okręgowego w Szczecinie, Pana  nadinsp- Jarosława Pasterskiego – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp, Pana dr hab. n. med Andrzeja Ossowskiego– Kierownika Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie, oraz   dr. Piotra Ostrowskiego-  z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US


Podmiotami uczestniczącymi i współpracującymi w projekcie były:


    • Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie,
    • Urząd Kryminalny Landu Meklemburgii Pomorza – Przedniego,
    • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
    • Uniwersytet Szczeciński,
    • Prokuratura Okręgowa w Szczecinie,
    • Centralne Biuro Śledcze Policji w Warszawie,
    • Prezydium Policji Brandenburgii, prokuratura w Rostocku,
      a także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie,
    • Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie
    • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie


Taka liczba i jakość partnerów gwarantowała wieloaspektowe i wnikliwe potraktowanie wszystkich problemów, którymi zajmowaliśmy sięw trakcie trwania projektu. Kryminalistyczne badania DNA są z powodzeniem wykorzystywanedo identyfikacji osobniczej w przypadku przestępstw kryminalnych, ich duża czułość oraz analiza wyników oparta na obiektywnym fundamencie matematycznym umożliwia ich efektywne wykorzystanie w procesie dowodzenia o sprawstwie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, a także pozwala na wiarygodną identyfikację ofiar zamachu terrorystycznego.

Aktualna sytuacja, związana z realnym zagrożeniem zamachami terrorystycznymi oraz wojną na wschodzie wymusiła konieczność podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych. Potwierdzają  to  nasze doświadczenia związane ze współpracą w procesie identyfikacji ofiar zamachu terrorystycznego w Berlinie, dokonanego 19 grudnia 2016 roku. Po zakończeniu czynności procesowych przeprowadzono audyt, w wyniku którego zdefiniowane zostały przyczyny determinujące problemy, zaistniałe podczas wykonywania badań oraz przekazywania wyników pomiędzy stroną polską i niemiecką.

Dlatego głównym celem projektu była dywersyfikacja badań i wymiana wyników analiz, przeprowadzonych przez zespół interdyscyplinarny, co skutkuje skróceniem czasu wykonywania ekspertyz kryminalistycznych zakończonych wydaniem opinii biegłego, spełniającej warunki umożliwiające włączenie jej w poczet dowodów zarówno w postępowaniu prowadzonym w Polsce, jak i w  Niemczech.


Nadrzędną ideą wszystkich działań o charakterze naukowo – dydaktycznym było  zatem opracowanie  jednolitego algorytmu postępowania, obejmującego nie tylko elementy badań genetycznych, ale także aspekty legalne.

zespół prasowy KWP w Szczeciniwe/kom. Anna Gembala

 

 

 

Powrót na górę strony