Aktualności

„Przeciwdziałanie handlowi ludźmi i przemocy ekonomicznej wobec kobiet”. Konferencja w Szczecinie w ramach projektu:Integracja dla bezpieczeństwa- współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych

Data publikacji 02.12.2022

W dniach 28-30 listopada 2022 r. w Szczecinie odbyła się trzydniowa konferencja poświęcona problematyce przeciwdziałania handlowi ludźmi ze zwróceniem szczególnej uwagi na przemoc ekonomiczną wobec kobiet. Partnerami tego przedsięwzięcia są : Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp., Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Wszystkich zaproszonych gości przywitał insp. Ryszard Gan - Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie.

 Prelegentami podczas konferencji była Pani dr Katarzyna Malinowska- Woźniak z Uniwersytetu Szczecińskiego, która wygłosiła wykład o na temat przemocy ekonomicznej, specyfiki tego zjawiska, ze zwróceniem uwagi na przemoc w rodzinie.
Pani Joanna Rysz – trener umiejętności społecznych, edukator społeczno -finansowy poprowadziła blok szkoleniowy pt. „ Jak rozpoznać , że jestem ofiarą przemocy ekonomicznej?”


W kolejnym dniu konferencji prowadzącym blok szkoleniowy na temat form przemocy ekonomicznej była Pani Iwona Kleiber- ekspert z zakresu przemocy Fundacja Tulipan. Prowadząca przedstawiła wyniki sondaży, statystykę oraz omówiła zagadnienie pt. „ Ofiara przemocy a ofiara systemu”.
Przypomnijmy, że prawa człowieka - to zespół praw i wolności, które przysługują każdemu człowiekowi bez względu na rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, majątek itp.
Prawa człowieka są niezbywalne i nienaruszalne. Postulują one poszanowanie wartości najcenniejszych dla człowieka, takie jak życie, godność, wolność, swobodny rozwój i wiele innych.


Wyrazem respektowania tak rozumianych praw są akty prawne w postaci konstytucji, ustaw, umów międzynarodowych, konwencji, dyrektyw i traktatów organizacji międzynarodowych. Uznaje się je za wartości uniwersalne i równocześnie chroni się je, uznając za cenne dla człowieka i ludzkości.
Zatem handel ludźmi narusza prawa do wolności przysługujące każdemu człowiekowi na mocy dokumentów międzynarodowych oraz Konstytucji RP. Godzi on w prawo „do decydowania o sobie, o swoim życiu, o wyborze miejsca pobytu i sposobu postępowania”. Człowiek jest traktowany jak przedmiot posiadający wartość handlową, która wyznacza jego przydatność do celów obranych przez sprawców.


Najczęściej jest to eksploatacja seksualna lub ekonomiczna, w tym praca przymusowa żebractwo, zmuszanie do kradzieży lub popełniania innych przestępstw, przymusowe pobieranie organów, a także nielegalna adopcja, pornografia dziecięca, wykorzystywanie do celów przestępczych oraz wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, naruszające prawo decydowania o sobie.


Ofiarą może stać się każdy bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie. Środkiem do osiągnięcia przez sprawców celu jest między innymi stosowanie przemocy psychicznej, fizycznej, gróźb oraz różnych form zastraszania.
Niezmiernie ważnym zadaniem Policji jest prowadzenie zatem monitoringu przestrzegania praw człowieka, podejmowanie skutecznych interwencji wobec sprawców handlu ludźmi, a także pomoc osobom z grup ryzyka, tj. głównie osobom zagrożonych wykluczeniem społecznym
i dyskryminacją, ofiarom przemocy domowej, cudzoziemcom i uchodźcom.


Pamiętajmy:
    • Każdy ma prawo do wyboru swojego miejsca zamieszkania i swobodnego poruszania się.
    • Nikt nie może być zmuszany do pracy i wykonywania usług wbrew własnej woli.
    • Każdy ma prawo do obrony swoich praw.
    • Przestrzeganie praw człowieka gwarantowane i chronione jest przez państwo.

 

 

Powrót na górę strony