Aktualności

Kolejna grupa dzieci ukraińskich policjantów odwiedziła zachodniopomorskich policjantów

Data publikacji 28.07.2023

Zwiedzanie, edukacja i przygoda. Przy takich założeniach upłynęła w Szczecinie czwartkowa wizyta dzieci ukraińskich policjantów. To kolejna grupa dzieci i młodzieży, która została zaproszona przez zachodniopomorskich policjantów do Szczecina. Funkcjonariusze zorganizowali dzieciom mnóstwo atrakcji szczelnie wypełniając im dzień pobytu w stolicy Pomorza Zachodniego. Wycieczka zorganizowana została przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przy współpracy z NSZZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA.

7 lipca br. pierwsza z czterech grup dzieci ukraińskich  policjantów, które spędzają wakacje na turnusach kolonijnych w naszym województwie  w Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym CUL w Międzyzdrojach. Grupa ta czestniczyła w zwiedzaniu Szczecina i zabytkowego gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Pod koniec lipca br. kolejna grupa skorzystała z naszego  zaproszenia i  uczestniczenia w jednodniowej  wycieczce
Pierwszym punktem wizyty kolonistów odwiedzenie Zajezdni Sztuki. O eksponatach i historii motoryzacyjnej regionu opowiadał dr Wojciech Feliński ze szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji. Nie zabrakło ciekawych opowieści oraz zabytkowych rowerów, samochodów i maszyn do szycia pochodzących z dawnej fabryki Stoewer’a. Stamtąd wycieczka przeniosła się do Szczecińskiej Katedry, gdzie oprócz zwiedzania bazyliki archikatedralnej dzieci miały możliwość wejść na wieżę kościoła  i z tarasu widokowego znajdującego się na wysokości 53 m ( (72 m n.p.m) podziwiały panoramę Szczecina i okolic tj. Stargard , Gryfino i część terytorium Niemiec.


Kolejnym punktem na mapie wycieczki było zwiedzanie prawosławnej cerkwi katedralnej i parafialnej w Szczecinie. Należącej do dekanatu diecezji wrocławsko – szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Szczecinie, w którym podziwiały unikatowe relikwie. Po  świątyni oprowadzał kolonistów ks. mitrat mgr Paweł Stefanowski, zwiedzanie cerkwi zakończyło się słodkim poczęstunkiem i miłą rozmowa z odwiedzającymi.


Następnie dzieci zwiedziły siedzibę Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Po gmachu przy ulicy Małopolskiej gości oprowadził nadkom. dr Marek Łuczak z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Szczecinie. Podczas zwiedzania nasi goście poznali historię miejsca oraz ciekawostki z nim związane.
Na dziedzińcu na uczestników wycieczki czekał pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez mł. asp. Konrada Rosińskiego z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie oraz pokaz działań z udziałem psa służbowego. Szkolenie w ramach projektu „Bezpiecznie w zachodniopomorskiem – pomagamy i służymy” zakończyło się wręczeniem specjalnych magnesów, na których znajduje się specjalny kod QR. Po jego aktywowaniu użytkownik telefonu zostaje przekierowaniu na stronę KWP w Szczecinie, gdzie zostały udostępnione treści podcastów instruktażowych dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Ponadto każdy z uczestnik wycieczki miał możliwość zapoznania się z wyposażeniem służbowym policjantów Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie oraz motocyklami będącymi na wyposażeniu WRD KMP w Szczecinie.


Na zakończenie pobytu w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa zachodniopomorskiego Krzysztof Rosochacki wręczył kolonistom pamiątkowe upominki, z którymi dzieci wróciły do miejsca, gdzie spędzają wakacyjny wypoczynek,tam jeszcze przez kilka dni będzie spędzać wolne od zajęć szkolnych chwile.


Wyjazd został zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie przy współpracy z NSZZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorską Grupę Wojewódzką IPA.
Serdecznie dziękujemy Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie oraz Politechnice Morskiej za umożliwienie zwiedzania ich obiektów.

sierż. Piotr Jaworski / kom. Irena Kornicz
WKS KWP w Szczecinie

 

 • szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji
 • szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji
 • szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji
 • szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji
 • szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji
 • szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji
 • szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji
 • taras widokowy szczecińskiej Katedry
 • prawosławna cerkiew katedralna i parafialna w Szczecinie
 • pamiątkowe zdjęcie
 • specjalne magnesy, na których znajduje się specjalny kod QR
 • upominki dla kolonistów
 • pamiątkowe zdjęcie
Powrót na górę strony