Aktualności

Podsumowanie policyjnego zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival

Data publikacji 07.08.2023

Tegoroczny „Pol’and’Rock” Festival odbył się na lotnisku Czaplinek – Broczyno. Kwestie organizacyjne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa tak dużego wydarzenia były priorytetem i wiązały się z ogromnym zaangażowaniem Policji.

Wypracowano optymalne rozwiązania mające służyć odpowiedniemu zabezpieczeniu imprezy w formie operacji policyjnej, która w dniach od 1 do 6 sierpnia br. zaangażowała wszystkie piony – prewencji, służby kryminalnej oraz logistycznej.

W trosce o zapewnienie możliwości bezpośredniego kontaktu w trakcie festiwalu z Policją uruchomiony został Posterunek Polowy Policji w Czaplinku. W sprawdzaniu okolicy policjantom pomagał policyjny śmigłowiec z KGP Bell-407GXi, a także drony.

Ważnym obszarem objętym policyjnym nadzorem było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ uczestnicy festiwalu dojeżdżali na teren imprezy własnymi pojazdami, transportem zbiorowym, a także pieszo. Funkcjonariusze ruchu drogowego kierowali ruchem i przeprowadzali kontrole pojazdów. Kluczowe były dni poprzedzające festiwal i dzień po jego zakończeniu, kiedy natężenie ruchu było największe. Kontrole trzeźwości pozwoliły na uniemożliwienie dalszej jazdy i stwarzania zagrożenia innym na drodze 2 kierującym w stanie nietrzeźwości.

W ramach operacji, ze względu na specyfikę okolic pięknego Czaplinka pełną akwenów i terenów leśnych, skierowaliśmy tam więcej patroli wodnych, policjantów na koniach oraz quadach. Służba była pełniona między innymi na skuterach wodnych, które zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W trakcie trwającej 6 dni operacji, nasi funkcjonariusze 24 godziny na dobę dbali o bezpieczeństwo w rejonie festiwalu oraz w najbliższej okolicy. W tym okresie odnotowaliśmy 74 przestępstwa i zatrzymaliśmy 69 osób (głównie za posiadanie środków odurzających i naruszenie zakazu lotów).

Ponadto w omawianym okresie zarejestrowaliśmy 185 wykroczeń, w 49 przypadkach wystawiliśmy mandaty karne.

Na zakończenie działań dowódca operacji insp. Ryszard Gan - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękował wszystkim policjantom w nią zaangażowanym. Zachodniopomorskich funkcjonariuszy wspierali mundurowi z terenu kraju, w tym Oddziałów Prewencji Policji z Bydgoszczy, Katowic, Kielc, Krakowa Łodzi, Opola, Poznania, Radomia i Wrocławia, a także policjanci Ruchu Drogowego z Bydgoszczy, Gorzowa Wlkp., Katowic, Kielc, Łodzi, Poznania i Wrocławia.

Ponadto wspierali nas w zabezpieczeniu również funkcjonariusze z innych wydziałów Komend Wojewódzkich Policji w Gdańsku, Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp. Katowic, Krakowa, Poznania. Patrole konne jednostek z Katowic, Poznania i KSP oraz mundurowi z BOA, GSP i BK KGP, słuchacze Szkoły Policji w Pile.

W tym roku, podczas policyjnego zabezpieczenia 29. „Pol’and’Rock” Festival panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne. Ulewy i silny wiatr, zwłaszcza w sobotę i niedzielę, podczas powrotów uczestników festiwalu do miejsc zamieszkania wymagał ogromnego zaangażowania i czujności naszych służb. Warunki atmosferyczne utrudniały jazdę kierującym i przemieszczanie się pieszych w kierunku dworca PKP. Policjanci czuwali nad ich bezpieczeństwem, aby słaba widoczność na drodze nie wpłynęła na pojawienie się zdarzeń drogowych. Wielokrotnie też udzielali pomocy osobom, które miały problemy z wyjazdem aut z grząskich terenów leśnych.  

Nasze działania, jak zwykle przy tego rodzaju skali, były wspierane przez funkcjonariuszy innych służb i straży.

Tekst/foto: WKS KWP w Szczecinie /Zespół prasowy KWP w Szczecinie

 

  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
  • zabezpieczenia 29. Pol’and’Rock Festival
Powrót na górę strony