Aktualności

„Integracja dla bezpieczeństwa - współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych” - webinarium

Data publikacji 18.08.2023

W dniu 9 sierpnia br. w sali konferencyjnej hotelu Grand Fokus w Szczecinie odbyło się webinarium śródprojektowe realizowane w ramach projektu „Integracja dla bezpieczeństwa współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowania.

Konferencje otworzył nadinsp. Tomasz Trawiński – Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, który przywitał wszystkich gości oraz uczestników spotkania, w tym także tych, zabranych on-line.
Wśród z zaproszonych gości znaleźli się min.: Pani Magdalena Zdrojewska Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Marek Kaźmierowski – Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, Pan Remigiusz Dobrowolski – Prokurator Okręgowy, insp. Sławomir Cisowski – Naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP, przedstawiciele  Biura Kryminalnego KGP, przedstawiciele Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawicieli partnerów projektu tj.  insp. Robert Frąckowiak I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu oraz insp. Szymon Sędzik Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz Witold Drzażdżyński – wiceprezydent IPA Polska.
W konferencji z ramienia zachodniopomorskiego garnizonu brali udział insp. Przemysław Domagała - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, dr Marek Jasztal - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, mł. insp. Wojciech Maćkowiak - Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, podinsp. Edyta Haszczak- Kierownik Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie,  mgr Ewa Maślana - Koordynator Zespołu Funduszy Pomocowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wraz z członkami zespołu oraz przedstawiciele Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Przedmiotem projektu jest wzmocnienie współpracy organów ścigania w zakresie przeciwdziałania i wykrywania handlu ludźmi, nielegalnej migracji i przemocy ze względu na płeć oraz zwiększenie wsparcia dla ofiar handlu i osób ubiegających się o azyl.

Podmioty zaangażowane:

  • Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
  • Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
  • Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
  •  Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

Partnerami stowarzyszonymi projektu są:

  • Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku
  • Prokuratura Okręgowa w Szczecinie,
  •  Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,
  •  La Strada – Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwa
  •  IPA  Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji
  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • Komenda Główna Policji
  •  Komenda Stołeczna Policji
  •  Lwowski Państwowy Uniwersytet Spraw Wewnętrznych, Ukraina
  •  West Yorkshire Police, Wielka Brytania
  •  Komenda Wojewódzka Policji w Bitola, Macedonia
  •  Prezydium Policji w MECKLENBURG-VORPOMMERN, Niemcy    

Realizacja projektu odbywa się etapowo. W pierwszym z nich położony został nacisk na wykorzystanie potencjału partnerów projektu, ich wiedzy i doświadczenia oraz unifikację metod. Zakupiony został odpowiedni sprzęt i zunifikowano oprogramowanie do jego obsługi. Odbyły  się warsztaty z biegłymi, podczas których porównane zostały stosowane metody pracy oraz wypracowano algorytm postępowania podczas wykonywania czynności dotyczących przestępstwa o charakterze transgranicznym, związanego z handlem ludźmi. W kolejnym etapie projektu w trakcie wizyt studyjnych zostały porównane reguły postępowania karnego Polski oraz partnerów zagranicznych projektu w celu poznania filozofii systemów postępowań karnych Polski i państw partnerskich.
Przeprowadzona w sali konferencyjnej hotelu Grand Fokus w Szczecinie konferencja była kolejnym elementem realizacji projektu. Podczas webinarium przedstawiciel lidera projektu  dr Marek Jasztal Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie omówił kwestie dotyczące wdrożenie projektu oraz cele i sposoby realizacji, a także  efekty uzyskane  w czasie wdrożenia projektu „Integracja dla bezpieczeństwa współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych”.  
Następnie sierż. Piotr Jaworski wskazał jakie działania promocyjno-informacyjne zostały wdrożone w projekcie.
W kolejnym panelu przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji  w Szczecinie oraz insp. Robert Frąckowiak – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu i nadkom. Paweł Zalewski z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji we Wrocławiu przedstawili zagadnienia dotyczące wymiany doświadczeń w zakresie metod zwalczania handlu ludźmi w kontekście migracji dla funkcjonariuszy Policji w efekcie wdrożenia projektu.

Podsumowanie poczynionych działań i przedstawienie efektów poszczególnych etapów znalazło się w wystąpieniu mł.asp. Patryka Kasperkowicza z Zespołu Funduszy Pomocowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.  W ramach realizacji przedmiotowych działań udział wzięło już ponad 2000 osób w formie stacjonarnej i online. Z udostępnionych w prezentacji danych wynika, że osiągnięte zostały następujące wskaźniki :
    •  Liczba personelu przeszkolonego w dziedzinie wsparcia dla małoletnich bez opieki ubiegających się o azyl i innych wrażliwych grup społecznych (z podziałem według płci) wynosi  303 osób stacjonarnie oraz 100 osób online, przy założeniu 253 osób w formule stacjonarnej oraz 100 osób online.
    • Liczba personelu przeszkolonego w zakresie zwalczania i wykrywania handlu ludźmi oraz nielegalnej migracji i przemocy ze względu na płeć oraz udzielania wsparcia psychologicznego ofiarom handlu i osobom ubiegającym się o azyl (szczególnie małoletnim bez opieki) 752 osób stacjonarnie oraz 897 online, przy założeniu 825 osób w formule stacjonarnej oraz 395 osób online.

Następnie przedstawiciel KWP w Gorzowie Wielkopolskim podinsp. Anna Księżak swoim wystąpieniu one line przedstawiła sposoby szkolenia dot. dobrowolnych powrotów, a także działania informacyjne i promocyjne. Ponadto omówiła sposoby podniesienia kompetencji w zakresie identyfikacji ofiar handlu ludźmi oraz pracy przymusowej w efekcie wdrożenia projektu.
Kolejnym prelegentem był Pan Marek Kaźmierowski Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, który omówił  tematykę związaną podniesieniem kompetencji przedstawicieli organów administracji państwowej województwa zachodniopomorskiego w zakresie identyfikacji ofiar handlu ludźmi oraz ofiar pracy przymusowej.
Naczelnicy Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji mł. insp. Jarosław Kończyk  i mł. insp. Monika Sokołowska podzielili się z uczestnikami konferencji swoimi  doświadczeniami w zakresie metod zwalczania przestępczości handlem ludźmi w kontekście migracji uwzględniając min. psychologiczny wymiar przestępstwa handlu ludźmi, Internet jako potencjalne źródło zagrożenia handlem ludźmi, przeciwdziałanie handlowi ludźmi i współczesnego niewolnictwa poprzez pryzmat organizacji pozarządowych.  Omówione też zostały zadania oraz najważniejsze obszary problemowe grupy roboczej ds. wsparcia ofiar handlu ludźmi MSWiA oraz zadania departamentu analizy i zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz problematyka dotycząca właściwej identyfikacji ofiar handlu ludźmi.
Przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji,  insp Sławomir Cisowski – Naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego  i Marcin Lemieszek  poprowadzili warsztaty teoretyczne oraz praktyczne z zakresu bezpieczeństwa i oryginalności dokumentacji międzynarodowej, w tym dokumentów wydawanych migrantom w trakcie realizacji zadań związanych z azylem w efekcie wdrożenia projektu.
Kolejnym prelegentem była  st.chor. SG Emilia Nowacka z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Szczecinie przedstawiła podstawowe zagadnienia prawnokarne. Ponadto omówiła  identyfikacje cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi, proceder działania sprawców w kontekście współczesnych form wykorzystania oraz skalę zjawiska. Prelegentka odniosła się również do doświadczeń Morskiego Oddziału Straży Granicznej w efekcie wdrożenia projektu.
Na koniec spotkania Pani Magdalena Zdrojewska Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dr Marek Jasztal - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podziękowali prelegentom za ciekawe merytorycznie wystąpienia, a zaangażowanym w realizację projektu podmiotom pogratulowali efektów oraz profesjonalizmu i determinacji w jego realizacji.

Przed nami kolejny etap realizacji projektu, tym razem będzie to pięciodniowe szkolenie praktyczne dla funkcjonariuszy wszystkich partnerów z różnych wydziałów, zajmujących się czynnościami dochodzeniowo-śledczymi, spotkania profilaktyczno-edukacyjne dla osób z obszarów wykluczenia społecznego, zagrożonych przestępczością związaną z pracą przymusową i werbowaniem do grup przestępczych oraz działania związane z informacją i promocją projektu.

Istotą projektu jest jak najlepsze przygotowanie funkcjonariuszy do skutecznego przeciwdziałania wymienionym wcześniej zjawiskom. Nielegalna migracja niesie za sobą wiele zagrożeń, a zadaniem służb jest profesjonalne działanie w sytuacji ich wystąpienia. Cel projektu, dzięki naszej współpracy zostanie osiągnięty, a ciągła ewaluacja projektu już realnie przyczynia się do podnoszenia naszych kompetencji.

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie / kom. Irena Kornicz
Zespół Funduszy Pomocowych KWP w Szczecinie

 

NMF/PA18/004 „Integracja dla bezpieczeństwa - współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych” projekt jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014 – 2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  • „Integracja dla bezpieczeństwa - współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych” -webinarium śródprojektowe - przywitanie gości
  • „Integracja dla bezpieczeństwa - współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych” -webinarium śródprojektowe
  • wystąpienia prelegentów
  • wystąpienia prelegentów
  • wystąpienia prelegentów
  • wystąpienia prelegentów
  • wystąpienia prelegentów
  • wystąpienia prelegentów
  • „Integracja dla bezpieczeństwa - współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych” -webinarium śródprojektowe
  • wystąpienia prelegentów
Powrót na górę strony