Aktualności

Policjant po służbie odnalazł w lesie zaginioną grzybiarkę

Data publikacji 11.10.2023

Wczoraj w godzinach popołudniowych policjanci z wałeckiej komendy przyjęli zawiadomienie o zaginięciu 75- letniej grzybiarki. Poszukiwania zakończyły się szczęśliwie. Kobieta została odnaleziona przez policjanta, który w czasie wolnym od służby był w lesie. Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas grzybobrania.

Wczoraj,  około godziny 14.30 matka z córka wybrały się do lasu na grzyby. Początkowo obie Panie szukały dorodnych okazów blisko siebie, jednak po około godzinie zaabsorbowane poszukiwaniem rozdzieliły się i straciły się z pola widzenia. Niestety oddaliły się od siebie na tyle, że podejmowane próby odnalezienia się nawzajem kończyły się fiaskiem. Po upływie kolejnej godziny i braku kontaktu z matką, młodsza z kobiet zdecydowała się o zaginięciu 75- latki powiadomić policję.
Żadna z grzybiarek nie miała przy sobie telefonu komórkowego , kory pomógł by w zlokalizowaniu seniorki.
Przed godz. 19:00 poszukiwania zakończyły się szczęśliwym finałem. Starsza Pani została odnaleziona przez policjanta z wałeckiej drogówki, który w czasie wolnym od służby przebywał w lesie. Funkcjonariusz wezwał do 75- latki służby ratunkowe, na szczęście nie wymagała ona hospitalizacji.

Po  raz kolejny policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wyprawy do lasu:
- Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym;
- Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym. Odradzamy wybierania się do lasu w pojedynkę.
- Wybierajmy wczesną porę dnia na wyjście do lasu, nie po zmierzchu. Początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.
- Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
- Starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
- Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.
- Pomocna w poszukiwaniach będzie zainstalowana w telefonie aplikacja, która w trakcie zgłoszenia poda dokładną lokalizację osoby dzwoniącej.

 

Powrót na górę strony