Aktualności

O hejcie i mowie nienawiści z perspektywy praw człowieka

Data publikacji 01.03.2024

Godność, szacunek, tolerancja i odpowiedzialność za swoje słowa i czyny. Tych kilka zagadnień w codziennej rzeczywistości stanowi dla ogółu społeczeństwa ogromny problem, z którym nie wszyscy są w stanie sobie poradzić. Dotyka to szczególnie młodzieży.

Funkcjonowanie w grupie rówieśniczej w placówkach szkolnych oraz poza nimi może stać się zarzewiem konfliktów, które niejednokrotnie kończy się konfrontacją słowną za pośrednictwem środków komunikacji internetowej i mobilnej. Płynący z komunikatorów internetowych, wiadomości e-mailowych czy krótkich filmów typu „shorts” na serwisie You Tube hejt, jest w dużej mierze poparty mową nienawiści i lekceważeniem drugiej osoby.

W ramach realizacji Harmonogramu Praw Człowieka 2023/2024 w Zespole Szkól nr 1. im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu, młodzież uczestniczyła w wykładach dotyczących wstępu do zagadnienia praw człowieka. Poruszono kwestię godności i wartości człowieka w obecnej rzeczywistości oraz zwrócono uwagę na sytuację osób, które już niedługo osiągną pełnoletność. Nie zabrakło pytań dotyczących odpowiedzialności karnej ale i też moralnej związanej z szerzeniem mowy nienawiści oraz odwołań do ataków hejterskich za pośrednictwem internetu.

Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka

KWP w Szczecinie

Powrót na górę strony