Aktualności

„Aktywny strzelec – najważniejsza jest prewencja”. Uczniowie i nauczyciele OSM w Szczecinie odbyli szkolenie jak ustrzec się zagrożenia

Data publikacji 22.03.2024

Active shooter, active killer, aktywny strzelec lub aktywny zabójca to pojęcia, z którymi coraz częściej spotykamy się w przekazach medialnych. Warto więc wiedzieć jak zachować się w sytuacji, w której taka osoba może stanąć na naszej drodze.

Termin aktywny strzelec zrodził się po traumatycznej masakrze w amerykańskiej szkole Columbine High School, która miała miejsce pod koniec lat 90 – tych ubiegłego wieku. Wówczas w jednej z największych masowych strzelanin w historii USA dwóch uczniów tej placówki zamordowało 12 swoich koleżanek i kolegów, 1 nauczyciela i ranili 24 inne osoby używając broni palnej. Najstarszym jednak przypadkiem tego typu ataku jest działanie dwóch maturzystów w wileńskiej szkole w 1925 roku. Najstraszniejszy, współczesnie znany tego typu incydent miał miejsce w 2017 roku, wówczas ofiarami napastnika w Las Vegas padło 60 osób a rannych 400. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat takie niebezpieczne sceny rozgrywały się jeszcze wielokrotnie niosąc ze sobą każdorazowo dziesiątki ofiar wśród uczniów i nauczycieli szkół na każdym kontynencie. Europa i Polska nie są wolne od tego typu zagrożenia.

Co warto wiedzieć o napastniku?

Aktywny strzelec to seryjny morderca, natomiast nie każdy morderca seryjny to active shooter.

Cel działania napastnika:

- zabicie jak największej ilości osób zanim przybędzie pomoc dla poszkodowanych,

- ofiary są przypadkowe,

- poprzez penetrację terenu napastnik aktywnie poszukuje jak największej ilości ofiar,

- miejsce zbrodni jest zazwyczaj dobrze znane „strzelcowi” a jego wybór nie jest przypadkowy,

- stanowi głównie upust frustracji bądź jest np. efektem zaburzeń psychicznych.

W jaki sposób ustrzec się zagrożenia?

W przypadku ataku, najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie prawdopodobieństwa przetrwania jest jak najszybsze oddalenie się od sprawcy i uniemożliwienie

Szkolenie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie przeprowadził mł. asp. Konrad Rosiński z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

 

ZOBACZ RELACJĘ

 

 

Powrót na górę strony