Aktualności

Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend

Data publikacji 30.04.2024

Przed nami pierwszy z serii długich weekendów. Jak co roku nad bezpieczeństwem osób wypoczywających czuwać będą zachodniopomorscy policjanci. Przyłóżmy wagę do naszego bezpieczeństwa. Niech czas wypoczynku będzie radosnym startem wymarzonego okresu w przededniu letniego czasu.

Na Wałach Chrobrego w Szczecinie odbył się briefing prasowy zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Komendę Miejską Policji w Szczecinie. Do wspólnego przedsięwzięcia zaproszono także Inspekcję Transportu Drogowego oraz Straż Miejską. Podczas spotkania przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego KWP i KMP tj. nadkom. Mateusz Mićko, kom. Marta Kucharska oraz Tomasz Krawacki Naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie omówili podejmowane przez funkcjonariuszy przedsięwzięcia na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom wypoczywającym w okresie majówki na terenie naszego województwa. Przedstawiciel Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie mł.asp. Damian Orlik przedstawił zasady dotyczące m.in. zabezpieczenia mienia podczas nieobecności w miejscu zamieszkania oraz bezpieczeństwa nad wodą, wszakże Początek maja to start sezonu wypoczynku przy akwenach.

Wyruszasz w dalszą trasę? Policjanci strzegą bezpieczeństwa i w razie potrzeby pomagają

Słoneczna i ciepła aura sprzyja motocyklowym eskapadom. Motocykliście powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, a kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozwagą, a nie tylko chęcią przeżycia samej przygody za wszelką cenę – ponieważ ta cena może być bardzo wysoka.

„Nie można liczyć na taryfę ulgową przy przekraczaniu prędkości. Zachodniopomorscy policjanci w majówkę szczególnym nadzorem obejmą niechronionych uczestników ruchu drogowego tj. pieszych, osoby które korzystają z transportu hulajnogami elektrycznymi czy motocyklistów” – tłumaczy nadkom. Mateusz Mićko i dodaje:

„Na trasach nadmorskich w dniach od 30 kwietnia do 6 maja spodziewajmy się wzmożonego ruchu. W razie zatorów policjanci będą starali się zapewnić płynność przejazdu poprzez ręczne sterowanie ruchem.”

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych. Wyruszając w trasę z dziećmi dbajmy nie tylko o komfort przewozu ale także bezpieczeństwo. Foteliki i zapięte pasy to podstawa w podróży.

„Na trasach szybkiego ruchu A6 i S3, które przebiegają przez rejon naszych działań spotkamy patrole motocyklowe. Policjanci w ramach swoich zadań pomagają również kierowcom. Zawsze, kiedy jest taka potrzeba zwracajmy się do policjantów o pomoc, w razie potrzeby takie wsparcie zostanie udzielone” - informuje kom. Marta Kucharska z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.
 

Zanim wyjdziesz z miejsca zamieszkania!

Podczas kilku wolnych od pracy dni, wiele osób wyruszy zapewne na różne wycieczki. Zanim opuścimy jednak mieszkanie, pamiętajmy o jego właściwym zabezpieczeniu. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować takie ryzyko.

Pamiętaj!

 • Zabezpiecz okna i drzwi mieszkania, jeżeli mieszkasz w domu, odpowiednio zabezpiecz budynki gospodarcze i pozostawione na posesji mienie, aby Twój dobytek nie stał się łatwym łupem złodziei.
 • Zamknij zawory z wodą i gazem.
 • Nie pozostawiaj w miejscu zamieszkania pieniędzy, zdeponuj je w banku.
 • Nie nagłaśniaj faktu wyjazdu w mediach społecznościowych. Relacje z podróży zamieść po powrocie.
 • Najlepszym zabezpieczeniem naszego mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poproś sąsiada, aby zwracał uwagę na Twój dobytek i zabierał ulotki reklamowe pozostawione przed mieszkaniem, bądź w skrzynce pocztowej.

Robiąc zakupy przed długim weekendem i w jego trakcie pamiętaj!

 • Trzymaj portfel, klucze, telefon, dokumenty tam, gdzie będą trudno dostępne dla złodzieja. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni.
 • Nie noś wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.
 • Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej ani w widocznym miejscu, aby nie poznały go osoby postronne.
 • Jeżeli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdziel ją i schowaj w różnych miejscach - zmniejszy to ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.

Planując majówkowy wypoczynek nad wodą pamiętaj!

 • Zwracaj szczególną uwagę na dzieci bawiące się nad wodą.
 • Przebywając nad wodą podczas wypoczynku czy łowienia ryb zachowaj należytą ostrożność, aby uniknąć kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna.
 • Korzystając ze sprzętu wodnego, bezwzględnie sprawdź jego stan techniczny oraz czy jest wyposażony w koło ratunkowe oraz kapok. Obowiązkowo zakładaj kamizelkę ratunkową.
 • Poinformuj osoby najbliższe o planowanym miejscu i czasie wypoczynku nad wodą.

Egzotyczna eskapada poza granicami kraju? Zanotuj cenne rady!

 • Planując wyjazd za granicę, dowiedzmy się jak najwięcej o kraju, do którego się wybieramy, poznajmy obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje,
 • Sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic i gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczno - konsularne,
 • Przydatne informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
 • warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, aby nie spotkała nas niemiła niespodzianka,
 • Postawmy naszym bliskim informacje o miejscu pobytu za granicą oraz ustalmy sposób kontaktu.

Majówka to czas relaksu dla większości z nas.

Pamiętajmy, że w głównej mierze od nas i naszej odpowiedzialności zależy czy ten czas będzie okresem spokoju i relaksu.

 

 • Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend
 • Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend
 • Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend
 • Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend
 • Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend
 • Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend
 • Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend
 • Vademecum bezpiecznej majówki - porady zachodniopomorskich policjantów na długi weekend
Powrót na górę strony