Aktualności

Bezpieczniej na drogach : podsumowanie działań „PRĘDKOŚĆ”

Data publikacji 10.06.2024

W piątek 7 czerwca 2024 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego przeprowadzone zostały ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Ich głównym celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Policjanci dokonywali pomiarów prędkości za pomocą ręcznych mierników prędkości z rejestracją obrazu oraz dynamicznie z wykorzystaniem pojazdów wyposażonych.w wideorejestrator. Szczególną  rolę pełnił zespół SPEED, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.
Celem tych cyklicznych działań jest uświadamianie kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Kierowcy nie stosujący się do obowiązujących limitów prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami. Pomimo nieustających apeli o ściągniecie nogi z gazu codziennie funkcjonariusze ujawniają kilkaset takich wykroczeń.


Podczas akcji na terenie województwa zachodniopomorskiego policjanci skontrolowali 1348 pojazdów i ujawnili 1121 wykroczeń dotyczących przekroczeń prędkości. Jednocześnie funkcjonariusze zatrzymali 8 praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50km/h w obszarze zabudowanym oraz zatrzymali 8 kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości; mając powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.


Pozytywną informacją jest, iż w dniu prowadzenia działań Prędkość na terenie naszego województwa nie doszło do wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.


Kierowco, przestrzegaj dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszaj prędkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

nadkom. Mateusz Mićko WRD KWP w Szczecinie

 


 

Powrót na górę strony