Aktualności

"Bezpieczne Wakacje 2024"

Data publikacji 20.06.2024

Przed nami sezon wakacyjny a co za tym idzie okres wzmożonego ruchu na drogach, które prowadzą w naszym regionie turystów nad morze. Druga połowa czerwca to też początek wyjazdów na wyczekiwany wypoczynek komunikacją zbiorową. Niezależnie od formy transportu i opcji spędzania wolnego czasu zadbajmy o siebie i swoich bliskich.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się w czwartek konferencja z udziałem służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym w naszym województwie. Policję Zachodniopomorską reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Robert Sielski.

Współpracujemy ze wszystkimi służbami, aby wypoczynek na lądzie i nad wodą dla mieszkańców regionu i turystów był jak najbardziej bezpieczny.” – zapewnił komendant Sielski

Przed rozpoczynającym się sezonem zachodniopomorscy policjanci przygotowali kilka prostych porad. Wystarczy je zapamiętać, zastosować i cieszyć się wakacyjnymi wspomnieniami po powrocie do szkoły i pracy.

 

PLANOWANIE WYPOCZYNKU

 

Hotel, pensjonat, namiot. Korzystając z atrakcyjnych ofert internetowych zwracajmy uwagę na ogłoszenia, które mogą okazać się pułapkami wystawionymi przez oszustów. Zanim przelejemy wpłatę początkową, zweryfikujmy czy podmiot widnieje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu miasta lub gminy. Zrewidujmy opinie o wystawcy ogłoszenia w internecie. Im więcej pozytywnych opinii tym bardziej pewna oferta. Jeśli korzystasz z aplikacji bookingowych nie daj uśpić swojej czujności. Sprawdź czy dane miejsce widnieje w internecie i jakie ma oceny. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl  wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

 

PODRÓŻ – SAMOCHÓD

 

Sprawdzamy stan techniczny (ustawienie świateł, żarówki, wyposażenie obowiązkowe).

Wyposażenie obowiązkowe to:

- gaśnica (zweryfikuj termin przydatności),

- trójkąt ostrzegawczy.

Warto posiadać w pojeździe apteczkę i kamizelkę odblaskową. W niektórych krajach jest to wyposażenie obowiązkowe.

Wyjeżdżasz poza granice Polski? Zabierz ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz ważną polisę ubezpieczenia OC.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji

 

PODRÓŻ - TRASA

 

Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

 

>> TRASY ALTERNATYWNE MAPA DO POBRANIA <<

 

Warto poprosić pasażerów o bieżące monitorowanie sytuacji drogowej przy wykorzystaniu aplikacji internetowych.

 

DWORZEC / LOTNISKO

 

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występują duże skupiska ludzi, np.: na dworcach kolejowych, autobusowych lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

 

WYJAZD DZIECKA NA KOLONIE

 

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek.

Sprawdź wykaz punktów kontroli autobusów >> WYKAZD PUNKTÓW KONTROLI <<

Na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

 

ZABEZPIECZENIE MIEJSCA ZAMIESZKANIA

 

Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

 

NAD WODĄ

Pamiętaj, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników.

Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach.

SPRAWDŹ BEZPIECZNE KĄPIELISKA

SERWIS KĄPIELISKOWY (kliknij)

 

Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku,

Nie wchodź do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona,

Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego,

Nie niszcz znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona,

Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku,

Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem,

Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna,Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór, również gdy umieją pływać. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.

 
P A M I Ę T A J !

  • NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI
Powrót na górę strony