Aktualności

Gotowi do ratowania życia w czasie wakacji

Data publikacji 01.07.2024

Wakacje już się zaczęły i nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz turystów województwa zachodniopomorskiego czuwają policjanci – także ci z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie.

Zanim funkcjonariusze OPP w Szczecinie i sił wsparcia z Polski przystąpili do zabezpieczenia sezonu letniego odbyli szereg szkoleń, w tym te zorganizowane przez  najlepszych instruktorów ze szczecińskiego WOPR oraz zachodniopomorskiego WOPR. Specyfika naszego regionu determinuje położenie szczególnego akcentu na szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego.


Szkolenia z ratownikami wodnymi obejmowały poznanie charakterystyki akwenów naszego województwa w tym również wybrzeża Morza Bałtyckiego. Ponadto policjanci zaznajomili się z zagrożeniami występującymi na newralgicznych terenach wodnych i przywodnych oraz poznali sposoby minimalizowani zagrożeń, a także techniki służące ratowaniu poszkodowanych, których życie jest zagrożone utonięciem. Dzięki profesjonalizmowi instruktorów policjanci poznali również zasady obowiązujące na łodziach oraz podnieśli swoje umiejętności w zakresie wykorzystania sprzętu ratowniczego.


Niemniej, ewakuowanie z akwenu osoby, która się topi to nie wszystko -  policjanci muszą natychmiast podjąć działania przywracające czynności życiowe. Całoroczne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy służą nabyciu przez funkcjonariuszy niezbędnych umiejętności, aby nieść pomoc poszkodowanym.


Zarówno podczas szkoleń, jak i prawdziwych czynności związanych z ratowaniem ludzkiego życia funkcjonariusze wykorzystują maski CPR, które wpływają na bezpieczeństwo policyjnych ratowników.


To, że wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy i umiejętność odpowiednich reakcji na sytuacje kryzysowe jest niezmiernie ważna w naszej służbie potwierdziło się przed paroma dniami w Mielnie. Tam policjanci uratowali ludzkie życie walcząc z innym żywiołem jakim jest ogień.
W ciągu wielu lat ciężkiej i wymagającej służby policjantów z Oddziału Prewencji Policji podczas zabezpieczeń sezonów wakacyjnych funkcjonariusze wielokrotnie udowadniali swoje opanowanie i profesjonalizm poprzez pomaganie potrzebującym oraz ratowanie ludzkiego życia nawet z narażeniem własnego.

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego - Zdemaskuj strach

Wydział Prewencji KWP w Szczecinie

Film opp_SEZON.mp4

Pobierz plik opp_SEZON.mp4 (format mp4 - rozmiar 19.91 MB)

Powrót na górę strony