Koniec wakacji 2024 – policjanci podsumowują sezon
Policjanci z KMP i KWP w Szczecinie podsumowali dzisiaj na briefingu prasowym bezpieczeństwo w czasie minionych wakacji.
Ze wstępnych danych, podczas trwania policyjnej akcji „Bezpieczne Wakacje”, tj. w okresie od 21 czerwca – 1 września 2024r. nastąpił wzrost wypadków drogowych w porównaniu do ubiegłego roku . W minione wakacje doszło do 190 wypadków drogowych, w których zgineło 27 osób i 225 osób zostało rannych. (W 2023 roku: 178 wypadków, 222 osób rannych, 23 ofiar śmiertelnych). Spadła lnatomiast iczba kolizji drogowych, o 124 było ich mniej względem ubiegłego sezonu letniego. Najczęstsze przyczyny powstawania wypadków drogowych to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych uczestników oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.
Wzrosła również liczba wypadków drogowych z udziałem motocyklistów wzrosła o 15, tj. 75% , liczba zabitych spadła o 1, tj. 25%, a rannych osób zostało o 13 więcej, tj. 61,9%.
Podczas trwania wakacji, policjanci dokonali 52173 kontroli w ruchu drogowym, w tym wobec kierujących samochodami osobowymi, autobusami, kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi, motorowerami, motocyklistów, pieszych czy użytkowników urządzeń transportu osobistego. Ponadto zatrzymano 142 prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (jest to spadek aż o 73, tj. 34 %) oraz zatrzymano 945 kierujących pod wpływem alkoholu co stanowi wzrost/spadek o 111, tj. 10,5 % w porównaniu do roku ubiegłego.
Miejscowości leżące w pasie nadmorskim otrzymały dodatkowe wsparcie policji ruchu drogowego z uwagi na duży ruch turystyczny.
Równolegle do prowadzonych działań kontrolnych prowadzono działania profilaktyczne pod nazwą „Bezpieczne Wakacje 2024”. Policjanci współpracowali z innymi służbami oraz instytucjami pozarządowymi, m.in. ze Strażą Miejską/Gminną, Żandarmerią Wojskową, Strażą Graniczną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Ochrony Kolei, Państwową Strażą Rybacką, Społeczną Strażą Rybacką, Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną.
Wartym wspomnienia jest fakt, że prócz wzmożonych działań na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku, to również zwiększona ilość służb w popularnych miejscach naszego regionu. W szczycie sezonu turystycznego zachodniopomorskich policjantów w pasie nadmorskim wspierali funkcjonariusze z innych jednostek w kraju. W powiatach nadmorskich pełniło służbę dodatkowo 175 policjantów z naszego garnizonu oraz z Polski.
Funkcjonariusze pełniący służbę na wodach i terenach przywodnych przeprowadzili liczne kontrole kąpielisk strzeżonych i niestrzeżonych pod kątem wyposażenia ratowniczego, posiadanych uprawnień przez ratowników i ich stanu trzeźwości podczas pełnionej służby. Dodatkowo funkcjonariusze zwracali uwagę na osoby kapiące się w miejscach niestrzeżonych oraz sprawdzali trzeźwość i wyposażenie sterników wodnych.
W okresie wakacyjnym w województwie zachodniopomorskim odnotowano 14 utonięć jest to o 2 utonięcia mniej niż w roku 2023.
Średnia wieku ofiar wody to około 50 lat życia.
Wakacje to także czas imprez masowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, które zabezpieczali nasi policjanci oraz koledzy z innych garnizonów. W lipcu i sierpniu na terenie Pomorza Zachodniego odbyło się kilkadziesiąt imprez masowych, w tym bardzo liczny w uczestników Pol’and’Rock festiwal w Czaplinku i The Tall Ships Races 2024, zachodiopomorska policja przeprowadziła zabezpieczenie w ramach jednej operacji policyjnej GRYF 24. Policjanci czuwali również nad bezpieczeństwem uczestników lokalnych imprez plenerowych m. in. festynów, dni miast czy dożynek. Przy okazji angażowali się w różnego rodzaju pikniki, festyny i imprezy promujące bezpieczeństwo. Przy stoiskach policyjnych odbywały się gry, zabawy i mini turnieje prowadzone przez funkcjonariuszy.
zp/mr