Szkolenie polskich i niemieckich policjantów w ramach w programu Interreg
W dniach 10-13.09.2024 r. na wyspie Uznam, na obszarze Meklemburgii-Pomorza Przedniego odbyło się zorganizowane przez Prezydium Policji w Neubrandenburgu w ramach programu Interreg, szkolenie poświęcone „naukowym i technicznym aspektom działań Policji w zakresie broni czarnoprochowej”.
W ćwiczeniach na poligonie w Mellenthin udział wzięli polscy i niemieccy funkcjonariusze, którzy na co dzień zajmują się tematyką materiałów wybuchowych i środków pirotechnicznych. Szkolenie prowadzili wykładowcy z Drezdeńskiej Szkoły Pirotechnicznej, Panowie Frank Albert i Karsten Schneider, mający za sobą kilkudziesięcioletnie doświadczenie w omawianej tematyce.
Podczas ćwiczeń mających charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny, funkcjonariusze mieli możliwość poznania historii broni czarnoprochowej, regulacji prawnych w zakresie produkcji, przechowywania i używania amunicji, a także mogli zaobserwować doświadczenia z udziałem spalania poszczególnych substancji pirotechnicznych lub oddać strzały z broni czarnoprochowej.
Po codziennych ćwiczeniach, w trakcie prywatnych rozmów, funkcjonariusze zapoznali się ze strukturą, organizacją oraz taktyką i techniką działań poszczególnych polskich i niemieckich policyjnych grup i wydziałów, czego efektem była wymiana doświadczeń i nowe spojrzenia na problematykę działań Policji po obu stronach granicy.
Ostatnim punktem szkolenia zapewnionym przez organizatora była możliwość zwiedzenia Muzeum Historyczno-Technicznego w Peenemünde, stanowiącego pozostałość po jednym z największych, od lat trzydziestych XX wieku, centr zbrojeniowych w Europie.
Warto zaznaczyć, że w ramach szkolenia, poligon w Mellenthin wizytowali goście honorowi, a wśród nich Dyrektor Inspekcji Policji w Neubrandenburgu, Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Szczecinie czy przedstawiciel dowództwa SPKP w Szczecinie.
Za doskonałą organizację szkolenia, szczególne podziękowania należą się Zespołowi Międzynarodowej Współpracy z Prezydium Policji w Neubrandenburgu oraz Panu Thomasowi Kiliasowi z Inspekcji Policji Kryminalnej za przygotowanie koncepcji tematycznej.
mł. asp. Jarosław Migowicz