„Akademia Antyterrorystyczna – wiedzieć by zrozumieć – zrozumieć by zapobiegać” - szkolenie dla pracowników urzędów
W siedzibie Sekcji Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Szczecinie zostało przeprowadzone szkolenia pt. ,, Aktywny strzelec/aktywny zabójca - jak reagować ?” w ramach programu pn. „Akademia Antyterrorystyczna – wiedzieć by zrozumieć – zrozumieć by zapobiegać.” Adresatami szkolenia byli pracownicy KWP w Szczecinie oraz przedstawiciele rożnych urzędów i instytucji z terenu Szczecina.
Na początku spotkania podkom. Piotr Palicki z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie przedstawił uczestnikom szkolenia ideę Akademii Antyterrorystycznej, jak również planowe przedsięwzięcia w tym zakresie. Następnie nadkom. Michał Kurdziel z Sekcji Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Szczecinie omówił:
- definicję aktywnego strzelca wg Federalnego Biura Śledczego,
- charakterystykę zagrożenia w oparciu o badani naukowe, raporty analiz sytuacji masowych strzelanin,
- charakterystykę zagrożenia wg danych statystycznych z roku 2023 r.,
- procedurę postępowania w obszarze cywilnym zgodną z zasadami zaproponowanymi przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - ,,4U”.
Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW podkreśla, że właściwa reakcja świadków zagrożenia o charakterze taktycznym zgodna z zasadą postępowania może uratować życie poprzez zmniejszenie potencjalnej liczby ofiar w takim zdarzeniu.
-
U - uważaj!
Zwracaj uwagę na nienaturalne zdarzenia i zachowania osób. Nigdy nie bądź obojętny. Uważaj! Informacje o zagrożeniu przekazuj na numer alarmowy 112.
-
U - uciekaj!
Jeśli usłyszysz wybuch lub strzały – nie podchodź! Jeśli możesz – uciekaj! Nie wracaj na miejsce zdarzenia. Informuj mijane osoby o zagrożeniu
-
U - ukryj się!
Jeśli ucieczka nie jest możliwa lub jest zbyt niebezpieczna, ukryj się! Zabarykaduj pomieszczenie, wycisz telefon i odsuń się od okien i drzwi.
-
U - udaremnij atak!
Jeśli nie możesz się ukryć ani uciec – udaremnij atak! Działaj przez zaskoczenie i we współpracy z innymi osobami.
Szkolenie zakończono symulacją, podczas której to uczestnicy musieli praktycznie wykorzystać wiedzę, którą nabyli podczas wykładu- wdrożenia zasad ,,4U” oraz udzielić pomocy rannym. W trakcie działań wsparcie merytorycznego udzielili instruktorzy taktyki i techniki Sekcji Doskonalenia Zawodowego.
Wszyscy obecni podkreślili, że tego typu przedsięwzięcia powinny być przeprowadzane cyklicznie we wszystkich miejscach, gdzie potencjalnie może wystąpić tego typu zagrożenie. Każdy z uczestników na koniec szkolenia otrzymał pakiet, w którym znajdował się opatrunek indywidualny z elementem dociskowym.