Aktualności

Zachodniopomorska Policja i Bank PKO BP w trosce o bezpieczeństwo internetowe mieszkańców

Data publikacji 21.11.2024

Przedstawiciele Komedy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Szczecińskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wzięli udział w wydarzeniu zorganizowanym przez dyrekcję oddziału PKO Banku Polskiego w Darłowie, dotyczącym bezpieczeństwa lokalnej społeczności w przestrzeni internetowej pn. „Nie popłyń z pieniędzmi. Jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom!”.

Wydarzenie zorganizowane w pracowni ceramicznej SKŁO 44 mieszczącej się w Darłowie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, miało na celu zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na wszystkie niebezpieczeństwa związane z procederem internetowych wymuszeń pieniędzy i danych przez przestępców.


Ekspert z Departamentu Bezpieczeństwa Biura Postępowań i Kontroli PKO BP z Gdyni, zademonstrował zebranym gościom podstawowe metody zabezpieczeń dotyczące aplikacji bankowych oraz właściwego wykonywania przelewów finansowych oraz transakcji Blik.


Obraz dzisiejszej rzeczywistości związanej z szeroko pojętą aktywnością w przestrzeni wirtualnej, w szczególności skupioną na zakupach oraz transakcjach finansowych został przedstawiony przez specjalistę Zespołu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie ds. Ochrony Praw Człowieka. Szczególna uwagę zwrócono na właściwe i w pełni przemyślane postępowanie w przypadku wątpliwości co do prawdziwości otrzymywanych wiadomości SMS-owych, mailowych czy korespondencji przesyłanej za pomocą komunikatorów internetowych. Podkreślono, że najlepszą metodą zapobiegawczą jest dokładne czytanie wszystkich wiadomości i koncentrowaniu uwagi na szczegóły w niej zawarte.


Obrazowe przedstawienie metod stosowanych przez oszustów działających w Internecie zostało szczegółowo opisane i pokazane przez funkcjonariuszkę Szczecińskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Osoby obecne na sali SKŁO 44 mogły obejrzeć m.in. przykłady fałszywych aplikacji, wiadomości SMS-owych, deepfake’ów w postaci krótkich filmów zamieszczanych na portalach internetowych, czy też wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie manipulacji. Obrazowa forma pomogła zrozumieć zebranym gościom jak bardzo rozwinięta jest dzisiejsza przestrzeń dotycząca cyberprzestępczości. Było to doskonałe pole do dyskusji na temat bezpieczeństwa i prawa każdego człowieka do ochrony prywatności i własnych danych.

 

Zespół Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie ds. Ochrony Praw Człowieka
Szczeciński Zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Powrót na górę strony