„Świadomy Praw”. Bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni i ochrona praw człowieka"
Bezpieczeństwo w dzisiejszych czasach w dużej mierze odnosi się do przestrzeni internetowej, która generuje szereg pułapek i zagrożeń dla współczesnego społeczeństwa. Kolejne wykłady w ramach „Kalendarza Praw Człowieka” odbyły się w Komendzie Powiatowej w Wałczu oraz Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu.
Policjanci z wałeckiej jednostki mogli usłyszeć o realnym zagrożeniu jakie występuje w związku z działalnością cyberprzestępców, którzy atakują użytkowników Internetu bez względu na wykonywany przez nich zawód, wiek, sytuację życiową czy materialną. Funkcjonariuszka Szczecińskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zarysowała podstawowy obszar zagrożeń, z którymi mają do czynienia policjanci zarówno w swojej służbie, jak i życiu prywatnym. Najbardziej podkreślono kwestię bezpieczeństwa wrażliwych danych, pozwalających przejąć kontrolę nad dostępem do różnego rodzaju kont internetowych. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno w bezpieczeństwie służbowym jak również na płaszczyźnie prywatnej. Skuteczność działań profilaktycznych i prewencyjnych realizowana przez Policję stanowi jeden z najważniejszych elementów odbioru skuteczności formacji przez społeczeństwo, dlatego tak ważna jest działalność w powyższym obszarze.
Wykłady dla młodzieży podzielone były na dwie części, które w szerszym kontekście dotyczyły zagadnienia poruszania się w przestrzeni wirtualnej. Pierwsza z nich odnosiła się do wymiaru związanego z uprzedzeniami i mową nienawiści, które właśnie w Internecie przybierają szczególnie niebezpieczną formę w postaci hejtu skupionego wokół odmienności, braku tolerancji i bagatelizowania drugiej osoby. Część przeznaczona na „warsztat” użytkowania aplikacji, komunikatorów czy urządzeń mobilnych dała możliwość na wyrażenie swojego zdania na temat funkcjonowania dzisiejszych kilkunastolatków w świecie, który w dużej części wymusza bycie w ciągłym kontakcie z resztą grupy w sferze wirtualnej. Bezpieczeństwo, kodeks etycznego postępowania czy metody asertywności były tylko jednymi z wielu poruszanych kwestii.
Zarówno policjanci jak i młodzież otrzymali najnowsze wydawnictwo Zachodniopomorskiej Policji pt. „Świadomy Praw”, które przybliża specyfikę zadań realizowanych przez Policję oraz wskazuje najważniejsze treści związane z ochroną praw człowieka i pierwszą pomocą przedmedyczną.
Publikacja pt. „Zachodniopomorska Policja. Świadomy Praw”, powstała w ramach programu „mikroDOTACJE2024” realizowanego przez Zachodniopomorską Grupę Wojewódzką IPA w Szczecinie pod nazwą „Świadomy praw”, umowa nr 10/2/MD2024 zawartą w Szczecinie w dniu 27.04.2024 r.
Zespół Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie ds. Ochrony Praw Człowieka
Szczeciński Zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości