Aktualności

Obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w VII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie

Data publikacji 10.04.2025

W środę 9 kwietnia 2025 roku na terenie VII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz licznie zaproszeni goście – w tym przedstawiciele służb mundurowych, instytucji samorządowych i urzędów. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Policji: insp. Robert Sielski – Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, insp. Piotr Makuch – Komendant Miejski Policji w Szczecinie oraz insp. Artur Świerbiołek – Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie głos zabrali organizatorzy oraz zaproszeni goście, którzy przypomnieli o tragicznych wydarzeniach z wiosny 1940 roku, kiedy to na rozkaz sowieckich władz NKWD zamordowało ponad 22 tysiące polskich oficerów, policjantów, urzędników i przedstawicieli inteligencji. Ciała ofiar grzebano potajemnie w masowych grobach m.in. w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Przez dziesięciolecia prawda o tej zbrodni była ukrywana i fałszowana, a dopiero w latach 90. XX wieku oficjalnie potwierdzono odpowiedzialność ZSRR.

Wzruszającym momentem obchodów była część artystyczna przygotowana przez uczniów liceum, którzy poprzez poezję, muzykę oraz prezentacje multimedialne oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Program był pełen zadumy i refleksji, a jego przekaz poruszył zarówno młodzież, jak i dorosłych uczestników uroczystości. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą funkcjonariusza Policji Państwowej ś.p. Jana Kazimierza Kowalskiego, jeńca obozu NKWD zamordowanego w Twerze, która wraz z pamiątkowym "Dębem Pamięci" znajduje się na terenie szkoły. W ciszy i skupieniu uczczono pamięć poległych minutą ciszy. Dyrektor szkoły Bogdan Dziewulski, otwierając uroczystość, powiedział: „Katyń to nie tylko miejsce zbrodni – to symbol walki o prawdę i pamięć. Naszym obowiązkiem jest przypominać młodemu pokoleniu o tych, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami”.

Obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w VII LO były nie tylko lekcją historii, ale także ważnym momentem budowania pamięci narodowej i kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży.

Powrót na górę strony