Aktualności

Zachodniopomorscy policjanci szkolili ankieterów statystyki publicznej

Data publikacji 11.04.2025

Zachodniopomorska Policja w ramach współpracy z Urzędem Statystycznym w Szczecinie w dniach 9 i 10 kwietnia br. w Szczecinie oraz w Koszalinie zorganizowała szkolenia dla ankieterów statystyki publicznej. Celem spotkania było omówienie najczęstszych zagrożeń w pracy terenowej, z którymi spotykają się ankieterzy oraz wskazanie sposobów zminimalizowania ryzyka. Inicjatywa przeprowadzenia takich szkoleń wynika z potrzeby wsparcia osób, które w codziennej pracy mają bezpośredni kontakt z respondentami w ich miejscu zamieszkania.

Szkolenie poprowadzili policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z Wydziału Prewencji, Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, Wydziału Kadr i Szkolenia oraz Sekcji Psychologów. Istotne kwestie dotyczące prowadzenia trudnych rozmów, na podstawie własnych doświadczeń w służbie omówił negocjator policyjny z KWP w Szczecinie.
Podczas spotkania przedstawiono potencjalne zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać ankieterzy – od agresji słownej i fizycznej, poprzez próby oszustw, po sytuacje naruszenia nietykalności cielesnej. Policjanci przekazali uczestnikom wiedzę z zakresu reagowania na niebezpieczne sytuacje, rozpoznawania symptomów zagrożenia, a także omówili podstawy prawne dotyczące ochrony ankietera – jako funkcjonariusza publicznego.
Część szkolenia poświęcono także zagadnieniom bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kontaktom z agresywnymi zwierzętami oraz działaniom w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji mobilnej MOJA KOMENDA, umożliwiającej kontakt z dzielnicowymi rejonów, w których prowadzą badania ankietowe.
W szkoleniach wzięło udział 97 ankieterów i pracowników Urzędu Statystycznego. Organizatorzy podkreślają, że tego rodzaju inicjatywy są ważnym elementem wspierania ankieterów w ich odpowiedzialnej i wymagającej pracy. Zapowiedziano wzmożenie współpracy pomiędzy Zachodniopomorską Policja i Urzędem Statystycznym w Szczecinie w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa podczas przeprowadzania badań terenowych.

 

Powrót na górę strony