1 lipca - Dzień Psa
Dzisiaj w naszym kraju obchodzony jest Dzień Psa. Zwierzęta te pomagają nam w codziennej służbie - czworonogi współpracują z przewodnikami psa, zarówno w pionie prewencji jak i kryminalnym. Policyjne psy to zwierzęta specjalnie przygotowywane do wykonywania zadań takich jak tropienie, poszukiwanie śladów narkotyków, materiałów wybuchowych, ludzi w miejscu katastrof, a niektóre z nich są wykorzystywane w poszukiwaniu zwłok.
Aby zostać przewodnikiem psa służbowego należy ukończyć kurs podstawowy, a następnie kurs specjalistyczny w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Wówczas można pełnić wspólnie ze swoim podopiecznym służbę w policyjnych patrolach. Należy pamiętać, że służba w Policji to szczególny rodzaj misji, który polega na zapewnieniu bezpieczeństwa społeczeństwu oraz niesieniu pomocy innym. To zawód dla ludzi z pasją. Policjanci, którzy zostają przewodnikami psów muszą posiadać predyspozycje do pracy ze zwierzęciem. Przewodnik i jego pies muszą dotrzymywać sobie kroku, to musi być zgrany duet, dlatego wspólnie szkolą swoje umiejętności:
- zwinność
- sprawność fizyczną
- reagowanie na komendy
- obezwładnianie napastnika
- współpracę
- asystę
- wzajemne zaufanie
To nie tylko świetny zespół służbowo, ale także przyjaciele. Więź pomiędzy zwierzęciem, a przewodnikiem to partnerstwo, które decyduje o skuteczności ich wspólnych działań w pościgu, akcji poszukiwawczej, odnajdywaniu narkotyków bądź materiałów wybuchowych. To do przewodnika należą m.in. takie obowiązki jak żywienie i utrzymanie psa w czystości, dbanie o jego stan zdrowia i kondycję fizyczną , w tym poddawanie leczeniu, dbanie o terminowe szczepienia i profilaktyczne badania weterynaryjne, dbanie i utrzymanie w czystości pomieszczeń i zaplecza gospodarczego, konserwowanie sprzętu szkoleniowego.
Jeśli kochasz zwierzęta i chciałbyś wykonywać ciekawą pracę, to jesteś idealnym kandydatem na przewodnika psa służbowego. Jesteś zainteresowany? To złóż odpowiednie dokumenty---> dobór do Policji