Aktualności

Policyjne wskazówki na trwający sezon rowerowy

Data publikacji 08.07.2025

Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny i bezpieczny dla użytkowników. Aby bezpieczeństwo było zachowane w każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zgodnie z artykułem 27 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch znajdującym się na przejeździe. Ten przepis różni się od tego, który dotyczy przejścia dla pieszych i ustąpieniu pierwszeństwa, kiedy pieszy już wchodzi na przejście dla pieszych.

Przypominamy również o tym, że kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Kodeks drogowy jasno wskazuje również, że niedopuszczalnym jest przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych. Zbliżając się do niego, rowerzysta obowiązany jest zejść z roweru, a następnie przeprowadzić go przez przejście dla pieszych.

Aby móc bezpiecznie poruszać się rowerem trzeba zacząć od jego odpowiedniego wyposażenia. Rower musi posiadać:

 

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),

  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Kask ochronny, co prawda nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa warto go zakładać. Pamiętajmy też o elementach odblaskowych – zwiększają one widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego na drogach.

Na bezpieczeństwo rowerzystów wpływa wiele czynników – pora dnia, warunki pogodowe oraz zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Najważniejsze jednak są rozwaga i stosowanie się do przepisów. Każdy rowerzysta powinien zachować zasadę ograniczonego zaufania i przewidywać potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

Apelujemy do wszystkich –dbajmy wzajemnie o swoje bezpieczeństwo!


 

Powrót na górę strony