Aktualności

Podawali się za biznesmenów i okradali hotele

Data publikacji 20.12.2016

25- i 36-latek jeżdżąc po całym kraju, podawali się za biznesmenów, zamieszkiwali w hotelach, które następnie okradali, po czym szybko wyjeżdżali, nie uiszczając żadnych opłat. Proceder ten trwał do czasu pobytu w Świnoujściu, po którym sprawcy zostali ustaleni przez świnoujskich policjantów.

Jeden z zatrzymanych mężczyzn był poszukiwany trzema listami gończymi i ma do "odsiadki" łącznie 5 lat więzienia za wcześniej popełnione przestępstwa.
 
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni przez właścicieli jednego z hoteli znajdujących się w dzielnicy nadmorskiej o kradzieży z włamaniem. Na podstawie przyjętego od pokrzywdzonego zawiadomienia wynikało, że do hotelu przyjechało dwóch mężczyzn, którzy po zameldowaniu się zamieszkali w jednym z pokoi.

Następnego dnia po ich przyjeździe pracownicy hotelu stwierdzili włamanie do recepcji, skąd zginęły laptopy, ekspresy do kawy, pieniądze i dokumenty. W pokoju, gdzie zameldowali się dwaj mężczyźni został skradziony także telewizor. "Biznesmeni" nad ranem szybko opuścili hotel, nie uiszczając żadnych hotelowych opłat. Pokrzywdzony poniósł kilkutysięczne straty. Składając zawiadomienie o przestępstwie właściciel hotelu nie potrafił jednak podać personaliów obu mężczyzn, gdyż wszelkie ich dane zapisane zostały na komputerze, który skradziono.
 
Świnoujscy policjanci rozpoczęli żmudne czynności dochodzeniowo-śledcze od przeprowadzenia dokładnych oględzin miejsca zdarzenia. Duże pole do popisu miał technik kryminalistyki, który zabezpieczył liczne ślady daktyloskopijne i biologiczne. Na ich podstawie mundurowi poznali personalia fałszywych "biznesmenów".

Okazali się nimi 25-letni mieszkaniec Katowic oraz 36-letni mieszkaniec Szczecina. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że 36-latek jest poszukiwany trzema listami gończymi oraz jest skazany sądowymi wyrokami m.in. za rozboje i oszustwa, mając do "odsiadki" łącznie 5 lat.

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni działali na terenie całego kraju i pokrzywdzonych właścicieli pensjonatów i hoteli jest znacznie więcej.
 

Kiedy policjanci ustalili, że obaj mężczyźni mogą przebywać na terenie województwa śląskiego przekazali tą informację policjantom z Katowic. W krótkim czasie 36-latek został zatrzymany i przebywa aktualnie w jednym z zakładów karnych na terenie kraju.


Stróże prawa przedstawili mu zarzuty popełnionego w warunkach recydywy oszustwa oraz kradzieży z włamaniem na terenie Świnoujścia. Za te przestępstwa mężczyźnie grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Zatrzymanie drugiego ustalonego sprawcy jest kwestią czasu.
 
asp. szt. Beata Olszewska/AG

Powrót na górę strony