Aktualności

Ostrożnie na lodzie

Data publikacji 11.01.2017

Ze względu na lokalne ochłodzenie szczecińskie akweny pokryły się warstwą lodu, na której przebywanie może być zgubne w skutkach. Policja Wodna ostrzega – po załamaniu się tafli lodowej, gdy wpadniemy do wody nasze ubranie nasiąka nią, co powoduje, że ważymy kilkanaście kilogramów więcej niż poprzednio.

  • Ostrożnie na lodzie
    1

Długotrwałe przebywanie w lodowatej wodzie może doprowadzić do hipotermii, czyli gwałtownego wychłodzenia organizmu. Pierwszym objawem hipotermii jest drżenie mięśni, którego nie można opanować - wywołane jest obronnymi skurczami, drugim etapem jest zwiotczenie i ból mięśni, apatyczność, senność, trzecim etapem jest utrata świadomości oraz spowolnienie i zanik procesów życiowych - człowiek wówczas przestaje utrzymywać się na powierzchni wody.

Zalecenia dla młodzieży:
1) unikaj wchodzenia na lód na jeziorze, osiedlowym oczku wodnym lub rzece,
2) korzystaj z lodowisk przygotowanych specjalnie do tego celu,

Zalecenia dla dorosłych, w tym dla wędkarzy:
1) na lód wybieraj się w towarzystwie kogoś, na kogo możesz liczyć w krytycznej sytuacji,
2) podczas wędrówki uderzaj co pewien czas w lód - gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy - wycofaj się tą samą drogą,
3) nie wjeżdżaj samochodem na lód!!!

Jeżeli pod Tobą zarwie się lód:
1) nie wpadaj w panikę i staraj się zachować spokój, oszczędzaj siły na wydostanie się z wody,
2) jeśli to możliwe zdejmij buty – pozbędziesz się zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni,
3) jeśli się wydostaniesz - nie wstawaj - powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce (do brzegu)
4) jeżeli jest taka możliwość, szybko zdejmij mokre ubranie i załóż suchą odzież lub owiń się np. kocem termicznym z apteczki samochodowej.

Kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód:
1) wezwij pomoc z telefonu komórkowego - numer 997, 998 lub 112,
2) przed udzieleniem pomocy zapewnij sobie asekurację innej osoby,
3) rozważnie zbliżaj się do ofiary - lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą, a wtedy już dwie osoby będą potrzebowały pomocy,
4) staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się złapać np. linę, gałąź, kurtkę, drabinkę,
5) pomóż ofierze wydostać się z wody,
6) jeżeli jest taka możliwość, należy szybko przebrać uratowanego w suche ubranie (lub owiń w folię ratowniczą z apteczki samochodowej).

Rodzicu bądź odpowiedzialny za swoje dziecko, nie przechodź również obojętnie, gdy na lodzie zauważysz inne dzieci pozostawione bez opieki osób dorosłych.

nadkom. Marcin Kłosiński/AG

Powrót na górę strony