Aktualności

Zatrzymany z lewymi dowodami odpowie za oszustwa

Data publikacji 21.10.2015

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Szczecinie ustalili i zatrzymali mężczyznę, który posługując się fałszywymi dowodami osobistymi usiłował wyłudzić kredyt oraz telefon komórkowy i usługi telekomunikacyjne.

  • Fałszywy dowód osobisty
    Fałszywy dowód osobisty
  • Fałszywy dowód osobisty
    Fałszywy dowód osobisty
  • Fałszywy dowód osobisty
    Fałszywy dowód osobisty

27-letni mieszkaniec Szczecina został przyłapany dwa dni temu w banku na gorącym uczynku. Jak się okazało dzięki zatrzymaniu go policjanci zapobiegli kolejnym planowanym przez mężczyznę wyłudzeniom. Przy nim ujawniono trzy dowody osobiste, a każdy z nich na fikcyjne dane osobowe z wizerunkiem zatrzymanego. Do tego mężczyzna posiadał przy sobie 10 fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu, w których występowały dane z zabezpieczonych fałszywych dowodów osobistych. Po zatrzymaniu policjanci przeszukali mieszkanie podejrzanego. Zabezpieczyli tam inne dokumenty, pieniądze oraz elektroniczne nośniki danych, które teraz poddawane są analizie.

Do tej pory policjanci ustalili, że mężczyzna posługując się jednym z fałszywych dowodów osobistych wyłudził telefon komórkowy wraz z usługami telekomunikacyjnymi oraz usiłował wyłudzić kredyt w kwocie 15000 zł. Po zatrzymaniu mężczyzna przyznał, że planował posłużyć się w innych instytucjach fałszywymi dowodami tożsamości i dokumentami, w celu wyłudzenia kolejnych telefonów i kredytów.


Policjanci oprócz tego, że zabezpieczyli podrobione dokumenty odzyskali również wyłudzony telefon komórkowy, który został uprzednio sprzedany przez 27-latka do lombardu.

Do tej pory podejrzany usłyszał trzy zarzuty tj. usiłowania wyłudzenia kredytu gotówkowego, wyłudzenia z firmy telekomunikacyjnej oraz za poczynienie przygotowań do kolejnych oszustw w postaci posłużenia się  jako autentycznymi  fałszywymi dowodami osobistymi i innymi fałszywymi dokumentami.


Policjanci prowadzący sprawę ustalają czy mężczyzna nie ma więcej podobnych przestępstw na swoim koncie. Za zarzucane mu przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony