Aktualności

Już ponad 10.000 zgłoszeń na KMZB w zachodniopomorskim

Data publikacji 27.02.2017

Już ponad 10.000 informacji przekazali mieszkańcy naszego województwa za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa a z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń. Taki rodzaj współdziałania przynosi już pożądane efekty. Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można cały czas przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Każde z nich jest weryfikowane przez policjantów.

Sygnały naniesione przez mieszkańców naszego województwa na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci sprawdzają i weryfikują.
Od września, kiedy KMZB zaczęła funkcjonować do dzisiaj  na terenie województwa zachodniopomorskiego policjanci odczytali 10.018 zdarzeń, wskazanych przez mieszkańców jako te, które są według nich niebezpieczne i wymagają reakcji. Prawie 37 % z tych zgłoszeń zostało przez mundurowych potwierdzonych. Wiele sygnałów podlega nadal weryfikacji, a patrole kontrolują dane miejsce kilka razy.

Spośród nich najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.  Kolejnym zagadnieniem, które często pojawia się na mapie to przekraczania dopuszczalnej prędkości. Takie informacje były zgłaszane na ul. 26 kwietnia w Szczecinie, gdzie mieszkańcy zaznaczyli już kilkanaście razy to miejsce jako niebezpieczne. Wychodząc naprzeciw  ich oczekiwaniom  szczecińscy policjanci objęli szczególnym nadzorem ten rejon miasta.

Wczoraj przed godziną 16.00 mundurowi z szczecińskiej drogówki na tej ulicy dokonywali pomiaru prędkości, jadących tam pojazdów. W pewnym momencie stwierdzili, że motocyklista jedzie z prędkością 109 km/h. Postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej dając sygnał do zatrzymania. Motocyklista zaczął zwalniać, jednak po chwili stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w stojącego na drodze policjanta. Funkcjonariusz doznał urazu nogi. Jego życiu i zdrowiu  nic nie zagraża.

Okazało się, że 37- letni motocyklista jest nietrzeźwy, badanie wykazało prawie półtora promila alkoholu. Mundurowi ustalili także,że mężczyzna ma aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.  Kierowca został zatrzymany, po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty.

Kolejne informacje od mieszkańców dotyczą  niewłaściwej infrastruktury drogowej, dlatego też, działając w tym zakresie, policjanci kierują pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości.

Policjanci przypominają:  chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wejdź na stronę internetową Policji: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl.

To  narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wskaż miejsca, w których chcesz częstszych patroli Policji. Warte uwagi jest też to, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

asp.szt. Anna Gembala

Powrót na górę strony