Aktualności Prewencji i Profilaktyki

Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” Fundacji „Dajemy dzieciom siłę”

W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” Fundacji „Dajemy dzieciom siłę” funkcjonariuszki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zrealizowały cykl spotkań z uczniami Zespołu Szkół w Mierzynie mających na celu przeciwdziałanie szczególnej formie przemocy, jaką jest przemoc rówieśnicza.

Przemoc rówieśnicza jest jedną z najczęściej doświadczanych przez najmłodszych formą przemocy. Powoduje ona poważne konsekwencje, które mogą objawiać się nawet w dorosłym życiu zarówno osoby doświadczającej przemoc, jak i świadków takich zachowań. Agresorzy również mogą odczuwać negatywne skutki takiego zachowania, gdy w odpowiednim momencie otoczenie nie zareaguje na czyny demoralizujące adolescentów. Zachowania przemocowe objawiają się nie tylko w środowisku szkolnym. Agresorzy często wykorzystują rozwiązania technologiczne do stalkingu, ośmieszania, wyzywania, nękania bądź wykluczania z grupy innych osób wykorzystując przewagę liczebną (np. atakując jedną osobę grupowo) lub psychiczną (np. wykorzystując wrażliwe sfery drugiej osoby).

Z raportu „Nastolatki 3.0” wynika, że co czwarty nastolatek wskazuje na trudności w określeniu, czy treści, jakie widzi w Internecie, są formą przemocy. Niestety, nastolatki obserwują różne przejawy cyberprzemocy. Prawie co drugi ankietowany nastolatek doznał ekspozycj i na wyzywanie, a co trzeci widział ośmieszanie i poniżanie znajomych w Internecie.

Będąc świadomymi problemu funkcjonariuszki WP KWP w Szczecinie we współpracy z kadrą ZS w Mierzynie zorganizowały serię spotkań dla młodzieży uczęszczającej do szkoły, która w swoich strukturach liczy prawie 1000 uczniów. Spotkanie cieszyło się ogromnym entuzjazmem ze strony młodzieży. Uczniowie zadawali wiele pytań oraz chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi doświadczeniami, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Należy stale rozmawiać o problemie, jakim jest przemoc skierowana wobec dzieci. Zachęcamy do współpracy placówki pracujące z dziećmi i młodzieżą, które byłyby zainteresowane zorganizowaniem podobnego spotkania dla swoich podopiecznych.

 

Wydział Prewencji KWP w Szczecinie

 

Powrót na górę strony