Poszukiwane lichtarze ukryte były w szafie

Zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli poszukiwane lichtarze z 1740 roku i XVII w. z kościoła w Węgorzy, gm. Osina, zaginione w nieznanych okolicznościach w latach 1987-2016. Lichtarze ujęte były w katalogu utraconych zabytków sakralnych pow. goleniowskiego i stargardzkiego podkom. dr. Marka Łuczaka, wydanego przez KWP w Szczecinie w lutym tego roku.

Wczoraj z koordynatorem ds. zabytków KWP w Szczecinie skontaktował się mieszkaniec Węgorzy, który po zapoznaniu się z publikacją poinformował o odnalezieniu poszukiwanych lichtarzy w kościele. 300-letnie lichtarze spoczywały ukryte w szafie przy kruchcie podwieżowej.

Koordynator z wraz z policjantem z KP w Nowogardzie pojechali do Węgorzy, gdzie potwierdzono, że są to poszukiwane zabytki. Na młodszych lichtarzach z 1740 roku zachowała się inskrypcja wykonana majuskułą umożliwiająca ich bezsprzeczną identyfikację: ILSE DOROTHEA LEBENSIN GEBHORENE DORNCRELLIN PASTORINN ANNO 1740. Świeczniki ufundowane były przez Ilse Dorote Labesin. Pochodzą z późnego renesansu, wykonane z mosiądzu. Starsze lichtarze z XVII w. nie posiadały żadnych inskrypcji.

Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków z parafii w Strzelewie: pary lichtarzy z 1740 roku z kościoła w Strzelewie, identycznych w formach jak lichtarze z Węgorzy, żeliwnego krzyża ołtarzowego z lat 1820-1840, dwóch witraży z kościoła w Czernicy  z 1653 roku z inskrypcją: Ruder Deter, oraz witraża z 1695 r. z inskrypcją: Jurgen Strucke 1695, a także konfesjonału z 2 połowy XIX w. z kościoła w Kościuszkach.  Zabytki te są ważnym elementem historii regionu, dlatego cenne są wszelkie informacje mogące przyczynić się do ich odnalezienia.

podkom. Marek Łuczak

 

 • Poszukiwane lichtarze ukryte były w szafie
  1
 • Poszukiwane lichtarze ukryte były w szafie
  2
 • Poszukiwane lichtarze ukryte były w szafie
  3
 • Poszukiwane lichtarze ukryte były w szafie
  4

 

Powrót na górę strony