Barokowa rzeźba w ruinach pałacu

Data publikacji 14.09.2016

Policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie odnalaźli barokową rzeźbę ukrytą pod schodami w ruinach dworu w pow. polickim. O miejscu ukrycia rzeźby Policję powiadomiono anonimem, w którym wskazano, że rzeźba św. Jana Ewangelisty pochodzi z ambony kościoła w Tanowie, którą skradziono po wojnie przed rozbiórką kościoła na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku.

Rzeźbę ukryto w skrytce w ziemi, z obawy przed represjami ze strony władz. W piśmie wskazano dokładną lokalizację skrytki. We wskazane miejsce udał się koordynator ds. zabytków wraz z policjantami z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie.

Po rozebraniu warstwy cegieł i ziemi policjanci wydobyli XVIII-wieczną rzeźbę. Obiekt zachował się w dobrym stanie, gdyż został pokryty grubą warstwą żywicy. Pierwotnie liczył on około 50 cm wysokości. Po wojnie obcięto nogi figurki wraz z podstawą oraz atrybut świętego, tj. orła.

Dorobiono wówczas nową podstawę powyżej linii kolan, natomiast uszkodzenia spowodowane przez drewnojady wypełniono żywicą, a całość pomalowano brązową bejcą przykrywając bądź usuwając polichromię rzeźby. Rzeźba ta prawdopodobnie służyła przez pewien okres jako dekoracja czyjegoś mieszkania. Los pozostałych rzeźb ewangelistów: Mateusza, Łukasza i Marka nie jest znany.

Zabytek zostanie przekazany do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który podejmie dalszą decyzję, do którego muzeum ma  trafić cenny zabytek oraz czy będzie poddany dalszej renowacji.

podkom. dr Marek Łuczak/AG

 

Film jan_ewangelista


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik jan_ewangelista (format flv - rozmiar 4.66 MB)

 

Powrót na górę strony