Kontrola drogowa
Do ustawowych zadań Policji należy m. in. czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie.
Kontrola ruchu drogowego jest jednym z głównych zadań policjantów pełniących służę bezpośrednio na drodze. Zazwyczaj wykonują ją policjanci pionu ruchu drogowego, jednak do jej wykonywania uprawnieni są wszyscy policjanci.
ZATRZYMANIE POJAZDU DO KONTROLI DROGOWEJ
Sposób prowadzenia kontroli drogowej, obowiązki osoby kontrolowanej, czy to jak mamy się podczas niej zachować, są ściśle uregulowane w przepisach prawa, jednak nie każdy jest świadomy istniejących norm.
Policjant umundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdu lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.
Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem wyłącznie na obszarze zabudowanym.
Po otrzymaniu polecenia zatrzymania pojazdu, wydanego przez policjanta, zatrzymujemy się w miejscu wskazanym przez policjanta; miejsce zatrzymania może być wyznaczone przez ustawienie znaku „stój – kontrola drogowa”.
ZACHOWANIE POLICJANTA
Policjant, po zatrzymaniu pojazdu, podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania a ponadto:
-
policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie kontrolowane uczestnika ruchu,
-
policjant nieumundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania.
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli.
Nie zapominajmy, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
UPRAWNIENIA POLICJANTA PODCZAS KONTROLI DROGOWEJ
Policjant jest uprawniony m. in. do:
-
legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi, używania pojazdu lub urządzenia wspomagającego ruch,
-
weryfikacji danych o pojeździe, w tym danych o dokumentach pojazdu w centralnej ewidencji pojazdów,
-
weryfikacji danych o kierującym pojazdem w centralnej ewidencji kierowców,
-
żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
-
odczytu w czasie kontroli wskazania drogomierza (tzw. licznika),
-
sprawdzania zapisów tachografu,
-
zatrzymania w przewidzianych przypadkach, dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdem lub jego używania,
-
wydawania poleceń:
-
osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu, albo osobie odpowiedzialnej za utrzymanie drogi,
-
kontrolowanemu uczestnikowi ruchu – co do sposobu jego zachowania,
-
używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, a szczególności do badania pojazdu, określania jego masy, nacisku osi lub prędkości, stwierdzania naruszenia wymagań ochrony środowiska oraz do stwierdzania stanu trzeźwości kierującego,
-
używania urządzeń rejestrujących,
-
usuwania lub przemieszczania pojazdu w przewidzianych przypadkach,
-
kontroli przewozu drogowego towarów niebezpiecznych oraz wymagań związanych z tym przewozem,
-
występowania w uzasadnionym przypadku z wnioskiem o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem,
-
występowania do starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy na egzamin sprawdzający kwalifikację, w przypadkach zastrzeżeń policjanta co do kwalifikacji tej osoby.
OBOWIĄZKI KIERUJĄCEGO PODCZAS KONTROLI DROGOWEJ
W przypadku gdy policjant daje polecenie lub sygnał do zatrzymania pojazdu, kierujący tym pojazdem:
-
zatrzymuje pojazd,
-
trzyma ręce na kierownicy,
-
na polecenie kontrolującego:
-
wyłącza silnik pojazdu,
-
włącza światła awaryjne,
-
umożliwia dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.
Kierujący pojazdem lub pasażerowie mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu tylko za zezwoleniem policjanta. W przypadku kontroli kierującego motocyklem policjant m. in. może zażądać ściągnięcia kasku ochronnego w celu potwierdzenia tożsamości osoby kontrolowanej.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NIEZATRZYMANIE SIĘ DO KONTROLI DROGOWEJ
Przestępstwo:
W przypadku niezatrzymania się do kontroli drogowej i tzw. ucieczki przed pościgiem popełniamy przestępstwo z kodeksu karnego. Zgodnie z art. 178b kk - kto pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym lub powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Wykroczenie:
Jeżeli nie zastosujemy się do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlegamy karze grzywny do 30 000 złotych albo karze nagany.
Jednocześnie, gdy w celu uniknięcia kontroli nie zastosujemy się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlegamy karze aresztu do 30 dni albo grzywny do 30 000 złotych. Dodatkowo Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do lat 3.
Apelujemy o stosowanie się do obowiązujących przepisów prawa i wykonywanie poleceń policjanta podczas kontroli drogowej.
nadkom. Mateusz Mićko
WRD KWP w Szczecinie