Dla motocyklistów

JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU – DZIAŁANIA POLICJI ZACHODNIOPOMORSKIEJ

 

Wraz z nadejściem cieplejszych i dłuższych dni ruszył sezon motocyklowy. Motocykliści zaliczają się do niechronionej grupy uczestników ruchu drogowego stojąc obok pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i użytkowników urządzeń wspomagających ruch. W związku z tym są szczególnie narażeni na ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń lub śmierci podczas wypadku drogowego.

W latach 2021 – 2023 na terenie woj. zachodniopomorskiego doszło 206 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów w których 19 osób zginęło i 191 osób zostało rannych. Głównymi przyczynami tych zdarzeń drogowych było:

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,

  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Natomiast od początku 2024 roku, tj. do 8 maja, odnotowaliśmy 14 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów w których 1 osoba zginęła i 13 zostało rannych.

Z uwagi na powyższe policja zachodniopomorska cyklicznie przeprowadza wojewódzkie działania kontrolne pn. MOTOCYKL. Działania te mają na celu egzekwowanie od kierujących motocyklami stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem wykroczeń polegających na:

- przekraczaniu dozwolonej prędkości,

- nieprawidłowym wyprzedzaniu, zamianie pasa ruchu,

- nieposiadaniu uprawnień do kierowania,

- nieprawidłowym stanie technicznym motocykla, w tym zawłaszcza głośności układu
wydechowego,

- używaniu pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się na pojeździe
lub poza nim.

Do działań zostaną skierowani policjanci ruchu drogowego pełniący służbę na motocyklach oraz pojazdach wyposażonych w widorejestrator. Wykonywane będą również stacjonarne pomiary prędkości z wykorzystaniem ręcznym mierników prędkości.

Kierując motocyklem zadbajmy o naszą widoczność. Poszczególne elementy ubioru motocyklisty oraz kask ochronny powinien posiadać jasne kolory a odblaskowe wstawki sprawią, że będziemy widoczni - bezpieczni. Weźmy pod uwagę nasze umiejętności jazdy, doświadczenie, charakter pokonywanej trasę i nasze samopoczucie.

Kierowców samochodów uczulamy na wzmożony ruchu motocyklistów. Korzystajmy z lusterek wstecznych i bocznych. Dostosujmy prędkość do panujących warunków i zachowajmy bezpieczną odległość między pojazdami.

Istotnym elementem wpływającym na stan bezpieczeństwa na drogach jest wzajemny szacunek pomiędzy kierującymi różnymi pojazdami.

 

Pamiętajmy! Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Powrót na górę strony