Dla pieszych

Nośmy odblaski!

Okres wieczorny, zapadający  zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i znacznie ograniczona widoczność. W takich warunkach z zachowaniem jeszcze większej ostrożności muszą liczyć się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, jednak o swoje bezpieczeństwo w tym okresie najbardziej powinni zadbać piesi.

Zachodniopomorscy policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i przypominają, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się on po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Piesi nie muszą stosować się do tego przepisu w strefie zamieszkania, gdzie pieszy może korzystać z całej szerokości drogi, mając pierwszeństwo przed pojazdem.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy zmrok zapada wcześniej. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych z ich udziałem. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca jest w stanie o wiele wcześniej zauważyć pieszego właściwie wyposażonego w elementy odblaskowe. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, zwiększa tą odległość i staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów co pozwala kierującemu odpowiednio zareagować i uniknąć nieszczęścia. Niestety wciąż dochodzi do sytuacji, w których piesi nie korzystają z elementów odblaskowych, narażając swoje życie.

Elementami odblaskowymi mogą być kamizelki, opaski czy smycze. Ważne jest ich umieszczenie w miejscach widocznych dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują o rozwagę i korzystanie z elementów odblaskowych przez pieszych znajdujących się na drodze poza obszarem zabudowanym i strefą zamieszkania, gdyż nie tylko pieszy nie popełni wykroczenia zagrożonego karą grzywny w wysokości do 100 złotych, ale przede wszystkim może uratować życie.

 

Powrót na górę strony