Warto wiedzieć

Warto wiedzieć: System eCall

 

System eCall jest ogólnoeuropejskim systemem szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych, który jest uregulowany w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/758 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112 oraz zmiany dyrektywy 2007/46/WE. System eCall obowiązuje nie tylko we wszystkich państwach unijnych, ale również w Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii

Od 1 kwietnia 2018 r. nowo produkowane samochody muszą posiadać system eCall, który służy do szybkiego powiadamiania służb ratunkowych o zaistniałym wypadku drogowym. Głównym celem powstania tego systemu jest zmniejszenie liczby ofiar w wypadkach drogowych dzięki skróceniu czasu powiadomienia i dojazdu służb na miejsce zdarzeń drogowych.

Obowiązek wyposażenia samochodu w system eCall dotyczy pojazdów z kategorii M1 (pojazdy osobowe mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy) oraz N1 (samochody dostawcze o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony).

          Jeśli samochód ulegnie wypadkowi, system eCall  samodzielnie wezwie służby ratunkowe na miejsce (można również samodzielnie aktywować urządzenie). ECall nawiązuje połączenie z numerem alarmowym 112 (dzięki własnej karcie SIM), a kierowca lub pasażerowie będą mogli podać najbardziej potrzebne informacje dla operatora centrum powiadamiana ratunkowego. W sytuacji gdy takie alarmowe połączenie nie zostanie przez nas odebrane, system eCall samodzielnie wysyła informacje o zaistniałym zdarzeniu takie jak m. in: nasze położenie (na podstawie GPS), kierunek jazdy w jakim poruszał się pojazd, czas zdarzenia, aktywację poduszek powietrznych, liczbę pasażerów z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, numer identyfikacyjny naszego pojazdu.

          Jeśli jesteśmy świadkami poważnego wypadku lub sytuacji kryzysowej na drodze możemy użyć przycisku alarmowego zainstalowanego w naszym pojeździe.

          Według dostępnych badań automatyczny system eCall skraca czas reakcji służb ratunkowych o około 40% w miastach i 50% na obszarze niezabudowanym. Szybciej udzielona pomoc oznacza mniej ofiar i osób z trwałym kalectwem. Dodatkowym atutem jest przekazywanie nie tylko szybkiej ale również konkretnej informacji o szczegółach zdarzenia drogowego dla służb, co w przypadku uczestników wypadku, którzy często są mocno zdenerwowani nie jest takie oczywiste.

Co istotne od 1 listopada 2022 r. diagności na stacjach kontroli pojazdów mają obowiązek sprawdzenia systemu eCall na naszym pojeździe (jeśli jest wymagany).

 

Link do informacji na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

https://archiwum.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/17112,Numer-alarmowy-112-jest-przygotowany-do-obslugi-zgloszen-z-systemu-eCall.html

Powrót na górę strony