Warto wiedzieć

Warto wiedzieć: Choinka w samochodzie?

Warto wiedzieć: Choinka w samochodzie?

Nadszedł czas przedświątecznej gorączki i pośpiechu. Wielu z nas będzie przewoziło świąteczne drzewko do domu jadąc drogami publicznymi. Jednak czy wiemy jak to zrobić bezpiecznie i zgodnie z przepisami? Gdzie możemy umieścić choinkę? Czy grozi nam mandat za jej nieprawidłowe przewożenie?.

Najlepszą opcją okaże się przewóz choinki wewnątrz pojazdu z oddzielną przestrzenią ładunkową np. w pojazdach typu BUS, przewóź na przyczepce samochodowej lub skorzystanie z firmy transportowej. Możemy samodzielnie wykonać taki transport ale musimy pamiętać o kilku zasadach.

               Przewożony ładunek tego typu:

 • nie może zasłaniać pola widzenia kierowcy,
 • musi być zabezpieczony przed przemieszczaniem się podczas jazdy (urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnianiem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy),
 • nie może utrudniać kierowcy normalnego korzystania z pojazdu,
 • nie może przysłaniać świateł zewnętrznych pojazdu oraz tablicy rejestracyjnej.

Możemy śmiało wykorzystać przestrzeń bagażnika, rozkładając tylne fotele. Unikajmy sytuacji, gdzie przewożona przez nas choinka powoduje konieczność otwarcia klapy bagażnika (dostające się do środka spaliny mogą negatywnie wpłynąć na kierowcę a widoczność w lusterku wstecznym może być ograniczona do zera). Jeżeli na klapie bagażnika jest umieszczona tablica rejestracyjna, musi być ona widoczna.

Przewożenie drzewka na dachu samochodu jest możliwe, jeśli posiadamy belki bagażnika dachowego. Korzystajmy z siatki ochronnej założonej na choinkę tak aby jej fragmenty nie spadały na drogę. Usadowienie choinki pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem, jazdy będzie mniej podatne na niekorzystne działanie wiatru.

         Zgodnie z przepisami przewożony przez nas ładunek (w tym przypadku choinka) może wystawać poza obrys pojazdu w ściśle określonych warunkach:

 • pojazd z ładunkiem nie może przekraczać 2,55 m całkowitej szerokości, a przy szerokości pojazdu 2,55 nie przekraczała 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm,
 • ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnego obrysu pojazdu,
 • z przodu pojazdu ładunek nie może wystawać na odległość większą niż 0,5 m i większą niż 1,5 m od siedzenia kierowcy, 
 • wysokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 4 m.                                                                                                                                                                                                                                      

Ładunek wystający poza przednią lub boczne obrysy pojazdu powinien być oznaczony. Dotyczy to również ładunku wystającego poza tylny obrys pojazdu na odległość większą niż 0,5 m. W przepisach ruchu drogowego ustalono następujące oznakowanie:

 • ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, w czasie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku,                                
 • ładunek wystający z boku pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu,
 • ładunek wystający z tyłu pojazdu oznacza się pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej,
 • ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy może być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Jeżeli nieprawidłowo zabezpieczymy choinkę na dachu pojazdu, możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości do 3000 zł. Taka sama kara grzywny grozi, gdy umieszczony ładunek utrudnia kierowanie pojazdem lub narusza jego stateczność. W przypadku, jeśli choinka będzie zasłaniać światła pojazdu mandat wynosi 200 zł, a gdy ograniczy widoczność tablicy rejestracyjnej 100 zł. Policjanci będą zawracać uwagę na sposób przewożenia tego typu ładunków.

Warto pamiętać, że przewożąc taki czy inny ładunek, może spowodować to dodatkowe zagrożenia dla osób znajdujących się w samochodzie lub innych uczestników ruchu drogowego (zakupione przez nas choinki często mają ponad 2 m długości i wagę 20-30 kg!). Poruszanie się wolniej niż zazwyczaj i unikanie gwałtownych manewrów takich jak wyprzedzanie okaże się dobrym wyborem odpowiedzialnego kierowcy.

Nie zapominajmy, że bezpieczeństwo na drodze zawsze jest priorytetem, niezależnie od tego gdzie aktualnie jesteśmy i w jakich okolicznościach.

 

Bezpiecznych i Spokojnych Świąt!

 

 

 

kom. Mateusz Mićko

WRD KWP w Szczecinie

 

Fot. Policja Warmińsko-Mazurska

Powrót na górę strony