Warto wiedzieć

Warto wiedzieć: jak się zachować widząc przystanek autobusowy

Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany:

  • zmniejszyć prędkość,
  • w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

          Co istotne kierujący autobusem (trolejbusem), może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

     Podobnie wygląda sytuacja, gdy zbliżamy się do miejsca postoju autobusu szkolnego. W tej sytuacji kierując pojazdem jesteśmy obowiązani:

  •  zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania,
  •  zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu,  o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.

Kierujący autobusem szkolnym w tej sytuacji, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z powyższego jasno wynika, iż kierujący autobusem nie może wjeżdżać na nasz pas ruchu bez uprzedniego upewnienia się, że nie spowoduje to zagrożenia.

Jednocześnie jeśli nie umożliwimy kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenia się do ruchu z oznaczonego przystanku autobusowego  (trolejbusowego) (znak D-15 lub D-16) to popełniamy wykroczenie, które zagrożone jest mandatem karnym do 3000 złotych.

 

kom. Mateusz Mićko

WRD KWP Szczecin

Powrót na górę strony