Warto wiedzieć

Warto wiedzieć: Przyciemniane szyby w samochodzie

Szyby zamontowane w naszych pojazdach pełnią istotną rolę. Zapewniają nam ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi ale przede wszystkim poprawiają nasze bezpieczeństwo na drodze. 

Konstrukcja montażu szyb jest wykonana w taki sposób aby zapewnić kierowcy jak największe pole widzenia. To właśnie szyba czołowa i szyby przednie boczne zapewniają nam możliwość obserwacji drogi i jej otoczenia.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia szyby pojazdu:

  1. nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia; przednia szyba powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu, a w razie rozbicia – zapewniać jeszcze dostateczną widoczność drogi;
  2. powinny być umocowane w taki sposób lub sporządzone z takiego tworzywa, aby w razie konieczności istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony pojazdu; nie dotyczy bankowozu;
  3. powinny być ocechowane w miejscu widocznym z zewnątrz pojazdu; przepis stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1968 r.;
  4. przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%;
  5. nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Jednocześnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym wskazano:

        Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

 - zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

       Powyższe przepisy zobowiązują nas do utrzymania szyb naszego pojazdu w należytym stanie technicznym, który nie będzie wpływać negatywnie na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

      Kierowanie pojazdem niesprawnym technicznie jest wykroczeniem, które naraża nas i innych uczestników ruchu drogowego na możliwość powstawania wypadków drogowych.

     Policjanci przeprowadzając kontrolę drogową dokonują m. in. sprawdzenia stanu technicznego naszego pojazdu. W momencie stwierdzenia, że pojazd jest niesprawny technicznie policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny, zakazać dalszej jazdy a kierowca zostanie ukarany mandatem karny w wysokości do 3000 złotych.

 

nadkom. Mateusz Mićko

WRD KWP w Szczecinie

 

Powrót na górę strony