Warto wiedzieć

BEZPIECZNE WAKACJE 2024

Rozpoczął się sezon wakacyjny a co za tym idzie okres wzmożonego ruchu na drogach, które prowadzą w naszym regionie turystów nad morze. Druga połowa czerwca to też początek wyjazdów na wyczekiwany wypoczynek komunikacją zbiorową. Niezależnie od formy transportu i opcji spędzania wolnego czasu zadbajmy o siebie i swoich bliskich.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się w czwartek konferencja z udziałem służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym w naszym województwie. Policję Zachodniopomorską reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Robert Sielski.

Współpracujemy ze wszystkimi służbami, aby wypoczynek na lądzie i nad wodą dla mieszkańców regionu i turystów był jak najbardziej bezpieczny.” – zapewnił komendant Sielski

Przed rozpoczynającym się sezonem zachodniopomorscy policjanci przygotowali kilka prostych porad. Wystarczy je zapamiętać, zastosować i cieszyć się wakacyjnymi wspomnieniami po powrocie do szkoły i pracy.

 

PLANOWANIE WYPOCZYNKU

 

Hotel, pensjonat, namiot. Korzystając z atrakcyjnych ofert internetowych zwracajmy uwagę na ogłoszenia, które mogą okazać się pułapkami wystawionymi przez oszustów. Zanim przelejemy wpłatę początkową, zweryfikujmy czy podmiot widnieje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu miasta lub gminy. Zrewidujmy opinie o wystawcy ogłoszenia w internecie. Im więcej pozytywnych opinii tym bardziej pewna oferta. Jeśli korzystasz z aplikacji bookingowych nie daj uśpić swojej czujności. Sprawdź czy dane miejsce widnieje w internecie i jakie ma oceny. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl  wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

 

PODRÓŻ – SAMOCHÓD

 

Sprawdzamy stan techniczny (ustawienie świateł, żarówki, wyposażenie obowiązkowe).

Wyposażenie obowiązkowe to:

- gaśnica (zweryfikuj termin przydatności),

- trójkąt ostrzegawczy.

Warto posiadać w pojeździe apteczkę i kamizelkę odblaskową. W niektórych krajach jest to wyposażenie obowiązkowe.

Wyjeżdżasz poza granice Polski? Zabierz ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz ważną polisę ubezpieczenia OC.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji

 

PODRÓŻ - TRASA

 

Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

Pliki do pobrania

  • 354.85 KB
Powrót na górę strony