Czy wiesz, że hulajnoga elektryczna z siodełkiem to…….
Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych do poruszania się po drogach naszych miast. Jednak nasuwa nam się pytanie, czy możemy poruszać się takimi urządzeniami po drogach? Zastanówmy się na przykładzie - hulajnogi elektrycznej z siodełkiem.
Zacznijmy od definicji hulajnogi elektrycznej.W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, w art. 2 pkt. 47b) przeczytamy, że hulajnoga elektryczna – jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Wobec tego, już widzimy, że jeśli zamontujemy w hulajnodze elektrycznej siodełko, to ta hulajnoga przestaje być hulajnoga elektryczną w świetle przepisów. Zatem jak zakwalifikować to urządzenie? Hulajnoga elektryczna z siodełkiem to nic innego jak: motorower, czyli pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h; o czym przeczytamy w art. 2 pkt 46) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Motorower aby poruszać się po drodze publicznej musi zostać zarejestrowany, jak również posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dodatkowo musimy posiadać dokument stwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania motorowerem, a jest nim prawo jazdy kat. AM, A1, B1 oraz T. Poruszając się pojazdem po drodze publicznej nie mając do tego wymaganych uprawnień, popełniamy wykroczenie, za które przewidziana jest grzywna w wysokości od 1500 zł do 30000 zł, nakładana przez Sąd, jak również orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.