Minimalna prędkość na autostradach- czy ona istnieje?
Tematyka minimalnej prędkości na autostradach po dziś dzień budzi wiele kontrowersji i skłania do dużych dyskusji wśród kierowców. Warto zatem przyjrzeć się przepisom, by zrozumieć, jakie obowiązują Nas zasady.
Już na samym początku zaczniemy od najczęściej spotykanego zagadnienia, które jest określone w przepisach prawa, a dotyczy ono dozwolonego limitu prędkości. Zgodnie z przepisem art. 20 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym wynosi w przypadku autostrady- 140 km/h. Dopuszczalna prędkość to prędkość maksymalna z, którą może poruszać się kierujący pojazdem. Warto wspomnieć, że wartość ta może zostać zmieniona na danym odcinku drogi za pomocą znaków drogowych określających dokładną wartość.
W odróżnieniu od dopuszczalnej prędkości, minimalna prędkość na autostradach nie została określona w przepisach prawa o ruchu drogowym. Niemniej jednak, istnieją pewne zasady, których kierowcy powinni przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo.
Zgodnie z art. 19 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym.
Skąd więc przeświadczenie o minimalnej prędkości skoro nie jest ona określona przepisami?
Art. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym jasno określa, że autostrada to droga oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.
To właśnie ta określona prędkość w definicji autostrady często mylnie jest odbierana przez kierowców. Choć przepisy prawa o ruchu drogowym nie przewidują minimalnej prędkości na autostradach, to warto pamiętać, żeby dostosować prędkość do realiów i nie bagatelizować czynników zewnętrznych.
mł.asp. Natalia Gogosza/ WRD KWP Szczecin