Bezpieczny pieszy - 7 cennych porad
Przeczytaj i zapamiętaj 7 krótkich rad, w jaki sposób bezpiecznie przechodzić na drugą stronę jezdni
- Czy wiesz, że jako pieszy posiadasz nie tylko prawa, ale również obowiązki?
Jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego posiadasz pewne prawa, które mają duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Jednak musisz pamiętać o tym, że obowiązujące prawo nakłada na Ciebie również wiele obowiązków. Zobowiązania te maja na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, w tym również Tobie. Przypomnijmy, zatem o kilku najważniejszych zasadach.
- Pamiętaj, że chodnik to Twoje bezpieczne miejsce.
Pieszy jest zobowiązany do korzystania z drogi dla pieszych, a w razie braku takiej drogi -z pobocza. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą strona drogi. Warto pamiętać, że jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni. Jednakże w tym przypadku musi iść jak najbliżej krawędzi jezdni i zobowiązany jest do ustępowania miejsca dla nadjeżdżających pojazdów.
- Przechodząc przez jezdnię zawsze wybieraj przejście dla pieszych.
Pieszy wchodząc na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko jest obowiązany do korzystania z przejścia dla pieszych, a w przypadku drogi dwujezdniowej musi skorzystać tylko i wyłącznie z przejścia dla pieszych. Warto pamiętać, że pieszy każdorazowo musi również zachować szczególną ostrożność!
- Co w przypadku, gdy nie ma przejścia dla pieszych?
W tym przypadku dopuszcza się przechodzenie poza przejściem dla pieszych na przejściu sugerowanym, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, dozwolone jest przechodzenie na tym skrzyżowaniu. Jednakże, aby skorzystać z tej opcji musimy spełnić warunek, że nie spowodujemy zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Należy przy tym pamiętać, że obowiązkiem pieszego jest ustąpienie pierwszeństwa pojazdom, a przechodzić musimy jak najkrótszą drogą, prostopadle do osi jezdni.
- Odblaski ratują życie!
Po zmroku i w trudnych warunkach pogodowych, powinieneś zadbać o swoją widoczność. Warto założyć jasne ubrania, a także skorzystać z elementów odblaskowych. Przepisy wymagają, aby pieszy poruszający się po drodze, po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używał elementów odblaskowych. Warto pamiętać, że taki element musi być założony w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
- Przechodzenie z telefonem w ręku może okazać się dużym zagrożeniem..
Pieszemu zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób mogący spowodować ograniczenie obserwacji sytuacji na drodze. Taki zakaz obowiązuje podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko oraz przejście dla pieszych.
- Nigdy nie wchodź pod nadjeżdżający pojazd!
Pieszy wchodzący oraz znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak w tym przypadku obowiązkiem pieszego jest prawidłowe rozpoznanie sytuacji, w taki sposób, aby nie wszedł on wprost pod nadjeżdżający pojazd. Bowiem zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię oraz przejście dla pieszych bezpośrednio przed jadący pojazd.
Warto pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze nie zależy tylko od kierujących, ale również pieszych. Bezwzględnie należy przestrzegać zasad i kierować się zdrowym rozsądkiem. Obowiązkiem każdego uczestnika ruchu jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Nigdy nie wchodź na jezdnię nagle, bez upewnienia się, że masz dość czasu, by bezpiecznie przejść. Niekiedy parę sekund może zadecydować o tym, czy bezpiecznie dotrzemy do celu.
tekst: mł.asp. Natalia Gogosza/ WRD KWP w Szczecinie
grafika: Zespół Prasowy KWP w Szczecinie